Igor Newerly: relektura


MINIONA -

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,


Koło Naukowe Polonistów, Zakład Poetyki i Krytyki Literackiej oraz Zakład Semiotyki Literatury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Igor Newerly: relektura", adresowanej do studentów, doktorantów i młodych naukowców, która odbędzie się 22 maja 2015 r.


W 2012 roku Jan Zieliński, publikując biografię Szkatułki Newerlego, przypomniał o chyba niezbyt popularnym dzisiaj pisarzu – Igorze Newerlym.
Autor sztandarowego dzieła prozy socrealistycznej, Pamiątki z Celulozy, niegdyś jedna z ważniejszych postaci w środowisku polskich literatów, zasługuje jednak na uwagę nie tylko ze względu na swoją fascynującą biografię, ale także za sprawą powieści – choć pisanych konsekwentnie w duchu poetyki realizmu – tematycznie i kompozycyjnie bardzo różnych. Niezwykłość i różnorodność doświadczeń pisarza przejawia się w utworach przenoszących czytelnika na obrzeża typowych doświadczeń, do dalekich krain Azji (Wzgórze Błękitnego Snu, Chłopiec z Salskich Stepów) czy świata wspomnień, do których powraca narrator (Za Opiwardą, za siódmą rzeką, Zostało z uczty bogów).
Newerly, rozmiłowany w przyrodzie myśliwy, sekretarz Janusza Korczaka i prezes warszawskiego ZLP, więzień czterech obozów koncentracyjnych, pedagog i stolarz, syn Rosjanina i Polki czeskiego pochodzenia, inspiruje do wielowymiarowego namysłu. Proponujemy podwójny dialog: wykorzystującą narzędzia różnych metodologii, stawiającą nieoczywiste pytania lekturę powieści oraz dyskusję o (nie)obecności Newerlego w dyskursie historycznoliterackim.

Proponujemy zbadanie twórczości Igora Newerlego:
o jako kontynuatora tradycji powieści realistycznej;
o jako współpracownika i biografa Janusza Korczaka oraz współtwórcy Domu
Sierot na Krochmalnej;
o jako pedagoga;
o jako ocalałego z II wojny światowej;
o w perspektywie badań kulturowych, ekokrytyki, badań nad pamięcią czy
literatury Małych Ojczyzn;
o jako prozaika opisującego carską Rosję i rewolucje 1905 oraz 1917.


Powyższe wyliczenie nie wyczerpuje ani nie ogranicza problematyki planowanej
konferencji.


Zgłoszenia na konferencję wraz z abstraktem prosimy przesyłać na adres
kolopolonistowuam@gmail.com do 5 maja 2015 r. Wszelkie pytania można
kierować również na ten adres. Planujemy pokonferencyjną publikację wybranych
referatów.


Mgr Ewelina Chodakowska
Zakład Poetyki i Krytyki Literackiej
Sekretarz konferencji






Aktualizacja:  2015-05-01