Zdjęcie w filmie. Czytanie przedstawienia fotograficznego w utworach audiowizualnych


MINIONA -

CK Zamek, Scena Nowa
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Związki filmu z innymi sztukami wielokrotnie stawały się przedmiotem naukowych dociekań. Wśród najbardziej narzucających się perspektyw badawczych należy wskazać podejście interdyscyplinarne, skupione wokół zagadnienia korespondencji sztuk oraz zabiegów adaptacji. Łączenie narzędzi i metodologii pochodzących z różnych dyscyplin odsłania również złożoność samego medium filmowego. Jego historia pokazuje, w jaki sposóbspotkania z innymi sztukami wpływały na indywidualność, wspierały rozwój środków filmowego wyrazu - jak miało to miejsce w przypadku musicalu czy filmu czarnego.

Analizę dzieła filmowego łączono już zarówno z literaturą, teatrem, historią sztuki, jak i komiksami czy grami komputerowymi. Wydaje się jednak, iż stosunkowo niewiele miejsca poświęcono kwestii relacji filmu i zdjęć – relacji, którą uznać można za pierwszą wśród wszystkich możliwych, gdyż oba media są ze sobą genetycznie połączone. Jednocześnie w ostatnich latach obserwuje się wzrost publikacji naukowych o fotografii w rozmaitych powiązaniach: literackich, kulturowych, socjologicznych, artystycznych, narratologicznych, ale ponownie – rzadko kiedy filmowych.

Pragniemy zaprosić studentów i doktorantów (filmoznawców, medioznawców, teoretyków fotografii, historyków sztuki, kulturoznawców i innych) do wspólnych rozważań nad przyczynami tejże luki, a także o formach obecności fotografii w dziełach audiowizualnych. Zachęcamy do nadsyłania abstraktów wystąpień poruszających następującą problematykę:

  • Fotograf jako bohater, fotografia jako rekwizyt – jak fotografia zostaje włączona do struktury filmu, w jaki sposób wykorzystuje się ją w narracji i fabule?

  • Metafory fotografii – które z wielu znaczeń przypisywanych fotografii (np. pamięć, śmierć, dokument, przypadek) znalazły swoje miejsce w filmie?

  • Podobieństwa i różnice – ontologia, epistemologia i estetyka obrazów fotograficznych oraz audiowizualnych.

  • Wspólnota tematyczna – film i fotografia opowiadają o tym samym, razem.

  • Miejsca wspólne, miejsca pośrednie – fotosy i fotosiści, teorie narratologiczne, filmy ze zdjęć.

  • Filmowcy jako fotografowie, fotografowie jako filmowcy.

Zachęcamy też do podejmowania innych zagadnień!

Zgłoszenia

Uzupełnione formularze (do pobrania ze strony: http://mkfim.wordpress.com/) z abstraktami do 1000 znaków prosimy nadsyłać na adres: uam.mkfim@gmail.com. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 kwietnia 2014 r.

Maksymalny czas wystąpienia to 20 minut. Prosimy o przestrzeganie ram czasowych oraz odpowiednie zawężenie problematyki referatów. Proponujemy, aby wystąpieniom towarzyszyły materiały wizualne (bądź audiowizualne).

Planowana jest pokonferencyjna publikacjawybranych referatów w recenzowanym czasopiśmie naukowym „Images”.

W programie konferencji zaplanowano także wydarzenia towarzyszące.






Źródło:  http://mkfim.wordpress.com/2014/03/14/zdjecie-w-filmie-czytanie-przedstawienia-fotograficznego-w-utworach-audiowizualnych-konferencja/

Aktualizacja:  2014-03-14 00:00:00