Kultura wykluczenia?


MINIONA -

Kraków

Pojęcie wykluczenia towarzyszy niemalże wszystkim refleksjom na temat współczesnej kultury. Wywołuje niejasności, prowokuje do dyskusji, rodzi pytania. Pojawia się w różnych kontekstach i rozważane  jest na wielu płaszczyznach. Wydaje się być cechą integralną każdej kultury, pojawiając się niczym antyteza każdego systemu i porządku budowanego w kulturowych kategoriach. Funkcjonuje w refleksji nad językiem, myśleniem, poznaniem. Dlatego proponujemy przyjrzeć się wykluczeniu w szerokim znaczeniu, tak by wytropić tę nieznośną grę społeczną, porządkującą i równocześnie kategoryzującą świat idei, ale także ludzi czy szerzej – wszystkich istot żywych.

Tym razem proponujemy przyjrzeć się wykluczeniu w jego aspekcie ekonomiczno-społecznym. Jak zauważył Alain de Botton, współczesny człowiek najbardziej boi się utraty ekonomicznego i społecznego statusu. To spostrzeżenie odkrywa całe spektrum kulturowych zjawisk związanych z biedą i bogactwem, nabywaniem dóbr materialnych i ich utratą, posiadaniem, pracą i relacjami społecznymi wynikającymi z ekonomicznych zależności.

Zapraszamy przedstawicieli różnych dziedzin naukowych: filozofów, antropologów socjologów, kulturoznawców, psychologów, prawników, religioznawców do udziału w konferencji. Pragniemy nie wykluczając nikogo zaprosić zarówno pracowników naukowych jak i początkujących naukowców (doktorantów i studentów) licząc na to, że uda nam się wspólnie stworzyć przestrzeń do twórczego dialogu, ponad podziałami i różnorodnością poglądów.






Źródło:  http://kulturawykluczenia.wordpress.com/

Aktualizacja:  2014-04-01