Hermeneutyki sensu. Humanistyka po dekonstrukcji


MINIONA -

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w II edycji ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Hermeneutyki sensu, organizowanej przez Koło Hermeneutyczne UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej). Konferencja odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2014 r. w Collegium Maius w Poznaniu. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się Humanistyce po dekonstrukcji.

W 2014 roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jacquesa Derridy – myśliciela, którego idea dekonstrukcji na trwałe zmieniła oblicze nauk humanistycznych. Impet krytyczny teorii autora "O grammatologii" pozbawił humanistykę złudzeń czystości, obiektywności i uniwersalności, wskazując na problematyczność jej założeń, na strukturujące ją opozycje binarne, na jej uwikłanie w teleologie i ideologie czy też na pragnienie zawłaszczania sensów i znaczeń. Dekonstrukcja spowodowała więc wyjście nauk humanistycznych z zawinionej niedojrzałości.

Jednocześnie jednak zauważa się dziś wyczerpanie krytycznej mocy dekonstrukcji. Podobnie jak poststrukturalizm, pozostawiła ona po sobie wiele problemów, których sama nie była w stanie rozwiązać. Skłania to do zastanowienia się nad jej aktualnością. Dlatego zachęcamy do przyjrzenia się Humanistyce po dekonstrukcji, rozumiejąc to sformułowanie dwojako: jak humanistyka została przez Derridę i jego naśladowców zdekonstruowana (spojrzenie wstecz), ale także – jak dalej uprawiać humanistykę po przejściu przez nią dekonstrukcyjnej burzy (spojrzenie w przyszłość). Słowem, co nam dziś z dekonstrukcji zostało, które jej idee okazały się płodne, a które są już przestarzałe i bezużyteczne: cóż po dekonstrukcji we współczesnym świecie?


Proponowana lista zagadnień:

- dekonstrukcja wobec poststrukturalizmu
- dekonstrukcja jako filozofia ponowoczesna
- dekonstrukcyjna krytyka hermeneutyki
- hermeneutyczna krytyka dekonstrukcji
- dekonstrukcja a zwrot etyczny w naukach humanistycznych
- dekonstrukcja jako idea polityczna
- badania kulturowe wobec dekonstrukcji
- widmontologia – drugie życie dekonstrukcji?
- krytyka dekonstrukcji z pozycji nowoczesnych nauk humanistycznych
- czytanie literatury po dekonstrukcji
- całość i fragment we współczesnym dyskursie humanistycznym
- (de)konstrukcja dekonstrukcji
- filozofia języka wobec dekonstrukcji
- dekonstrukcja a problem przekładu

Proponowana lista zagadnień nie wyczerpuje problematyki konferencji, dlatego zachęcamy także do nadsyłania zgłoszeń nie mieszczących się w jej obrębie.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/1385761498312979/

Aktualizacja:  2014-01-17 00:00:00