Nagroda Nobla a kontrowersje związane z wyborem jej laureatów


MINIONA -

Instytut Socjologii Uniwersytet Wrocławski
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Zapraszamy Państwa do czynnego uczestnictwa w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Nagroda Nobla a kontrowersje związane z  wyborem  jej laureatów”, organizowanej w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego przez Polskie Towarzystwo Stosunków Międzynarodowych oddział Wrocław 15 listopada 2014 roku. Nagroda Nobla  w toku swojej ponad stuletniej historii urosła do miana najbardziej prestiżowego odznaczenia w dziedzinie nauki, literatury i działania na rzecz pokoju na świecie, a jej laureaci przekraczają  granice dziedzin, w których się specjalizują, stając się, swego rodzaju, uniwersalnym przykładem do naśladowania. Choć jest ona przyznawana przez trzy szwedzkie instytucje i jeden norweski komitet noblowski, to zasięg jej oddziaływania ma charakter globalny. Nagroda Nobla jest też swoistym symbolem profesjonalizmu, poświęcenia, determinacji i sukcesu, który jest pewnego rodzaju wyznacznikiem norm, zarówno zawodowych, społecznych, jak i międzynarodowych. Jednocześnie Nagroda Nobla od samego początku budziła liczne kontrowersje dotyczące  doboru laureatów i ich reprezentatywności. Do dziś wiele decyzji co do  nagradzanych  osób poddawanych jest żywiołowej debacie publicznej dotyczącej ich zasadności. Nagrody pokojowe, literackie i ekonomiczne często oskarżane są o polityczność. Z kolei wiele nominacji  noblowskich z zakresu nauk przyrodniczych, czyli fizyki, chemii oraz fizjologii i medycyny, było krytykowanych za relatywnie niską wartość naukową odkryć  poszczególnych laureatów w stosunku do innych wybitnych naukowców,  bardziej zasługujących, zdaniem opinii publicznej na Nagrodę Nobla.  

Konferencja będzie mieć charakter ogólnopolski i jest adresowana do szerokiego kręgu osób zainteresowanych specyficznie problematyką Nagród Nobla, twórczością i osiągnięciami poszczególnych laureatów tej nagrody jak też szerzej pojmowaną historią nauki. Jest zatem ona kierowana zarówno do przedstawicieli nauk humanistycznych, społecznych, jak i ekonomicznych oraz przyrodniczych, a w szczególności fizyki, chemii i medycyny.Jej celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnej debaty poświęconej problematyce Nagród Nobla i kontrowersji związanych z jej funkcjonowaniem oraz społeczną recepcją. 

Proponujemy, aby tematyka referatów koncentrowała się wokół następujących zagadnień:

- kontrowersje polityczne bądź naukowe związane z poszczególnymi Nagrodami Nobla oraz aktywnością i osiągnięciami jej Laureatów

- problematyka norm i wartości społecznych promowanych w Pokojowej, Literackiej i Ekonomicznej Nagrodzie Nobla

- idea postępu naukowego w Nagrodach Nobla

- problematyka społecznego odbioru Nagrody Nobla i Noblistów

Przebieg konferencji będzie mieć charakter  otwartej dyskusji, przeprowadzanej w formule akademickich obrad okrągłego stołu (round table discussion)  Wpierw uczestnicy krótko omówią napisany wcześniej tekst wystąpienia,  a następnie zostanie poddany on szerszej dyskusji z udziałem wszystkich uczestników konferencji. Uczestnicy konferencji proszeni są o przesłanie  do 15 czerwca  2014 roku odpowiednio wypełnionych formularzy zgłoszeniowych na adres: nobelprize.survey@gmail.com Następnie po ich zatwierdzeniu, które nastąpi do 30 czerwca 2014,  osoby, których referaty zostały zaakceptowane, proszone zostaną o przysłanie tekstu wystąpienia do dnia 15 października 2014 roku. Po uzyskaniu pozytywnej  recenzji, zostaną one zamieszczone w publikacji pokonferencyjnej. Konferencja wraz z publikacją pokonferencyjną są współfinansowane z grantu Narodowego Centrum Nauki. Wszelkie dodatkowe pytania prosimy kierować na adres: nobelprize.survey@gmail.com . Przyjętym prelegentom zapewniamy bezpłatny udział w konferencji oraz publikację pokonferencyjną. Dojazd, nocleg, wyżywienie – we własnym zakresie.






Źródło:  http://konferencja-nagroda-nobla.blogspot.com/

Aktualizacja:  2014-03-29