Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Współczesny człowiek: pielgrzym czy włóczęga?


MINIONA -

Collegium Civitas UO
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

„Pielgrzym” i „włóczęga” potraktowani jako figury ludzkiego losu wskazują na ten jego aspekt, który wiąże się z wędrówką. Pielgrzym podejmuje ją w nadziei dojścia do wyznaczonego celu, włóczęga dla niej samej. Figura pielgrzyma mieści się dobrze w tradycyjnych obrazach świata, w których dane są drogowskazy i punkty orientacyjne. Figura włóczęgi pasuje do obrazów świata późnej nowoczesności pozbawionej stałych punktów odniesienia. Nie wydaje się, by z faktu dominacji współcześnie figury włóczęgi, pielgrzym został pozbawiony swojej mocy obrazowania. Jakie drogowskazy spotyka dziś pielgrzym w trakcie swojej wędrówki? Czy pośród nich znajdują się także drogowskazy filozoficzne? Jak włóczęga radzi sobie bez zewnętrznych norm, które wcześniej organizowały ludzkie życie? Czego się trzyma? Te i podobne pytania stanowią punkt wyjścia do rozważań nad obrazami świata, tożsamością, wolnością oraz miejscem tradycyjnych systemów wartości we współczesnym świecie. Do ich podjęcia zapraszamy doktorantów, studentów oraz pracowników naukowych.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wysłanie abstraktów, 300-500 słów, do 25 lipca 2015 na adres e-mail: mzolud@gmail.com


Zainteresowanych publikacją pokonferencyjną prosimy o przesyłanie gotowych tekstów wystąpień do 20 września 2015 roku. Najlepsze z nich zostaną opublikowane w piątym numerze „Tekstoteki Filozoficznej".






Źródło:  http://tekstotekafilozoficzna.pl/dla-autorow/

Aktualizacja:  2015-06-30