Absolut nieobecny? Literatura XX wieku jako miejsce teologiczno- filozoficznego namysłu nad transcendencją


MINIONA -

Kampus Dewajtis 5
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Michel Foucault w swej Archeologii nauk… stwierdza, że wraz z rozwojem wieku XIX literatura staje się swoistą mową archaiczną, bowiem pozbawiona dotychczasowo kierowanych do niej zinstytucjonalizowanych dyrektyw, zmienia się w język, który nic nie mówiąc „nigdy nie milknie…”. Utrata tzw. „rozmówcy”, do którego kierowana byłaby treść dzieła, sprawia, że – jak komentuje dr Anna Gołąb – staje się formą autotelicznego poznania, któremu nie pozostaje nic innego, niż mienić się blaskiem własnego bycia. Czy rzeczywiście, pomimo częściowej utraty docelowości, literatura nie transponuje in se namysłu nad światem i podmiotem i jego znaczeniem, wyrażając tym (chcąc nie chcąc) ślady namysłu filozoficznego, które mogą być podjęte w dyskursie filozoficznym i teologicznym?

Kwestiami którymi pragniemy objąć nasz namysł podczas konferencji są toposy, ślady, tropy, tyczące się obecności bądź nieobecności Absolutu w naczelnych literackich dziełach XX wieku. Proponowane „frazy klucze” które mogą pomóc państwu bliżej zdefiniować interesujące nas zagadnienia: egzystencjalizm i literatura, religia w literaturze, sumienie samotne, mistycyzm, relatywizm aksjologiczny, śmierć podmiotu, armia metafor, upadek mitu, redefinicja sacrum.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 30 września na adres
zgloszenia@absolutnieobecny.edu.pl

W abstrakcie (do 2000 znaków) oprócz tematu, prosimy zawrzeć tytuł zawodowy bądź naukowy, oraz nadmienić ośrodek akademicki który Państwo reprezentują.
O zakwalifikowaniu i oficjalnym programie konferencji powiadomimy 4 października.






Źródło:  http://absolutnieobecny.edu.pl/

Aktualizacja:  2015-09-08