Post-2015 Development Agenda. Manifest nowej strategii rozwoju? I ogólnopolska konferencja naukowa w zakresie studiów nad rozwojem


MINIONA -

Stara Aula, Gmach Główny, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Zaproszenie do udziału w I ogólnopolskiej konferencji naukowej w zakresie studiów nad rozwojem

Post-2015 Development Agenda. Manifest nowej strategii rozwoju?

Kraków, 19-20 listopada 2015

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w I ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej studiom nad rozwojem (Development Studies). Konferencja zatytułowana „Post-2015 Development Agenda. Manifest nowej strategii rozwoju?” odbędzie się w Krakowie, w dniach 19-20 listopada 2015 r. i jest organizowana przez Katedrę Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, pod patronatem EADI - European Association of Development Research and Training Institutes.

Głównym celem konferencji jest wzmocnienie obecności problemów rozwojowych w polskim dyskursie naukowym oraz wymiana doświadczeń naukowców w tym obszarze badawczym. Konferencja jest otwarta dla przedstawicieli różnych instytucji - teoretyków i praktyków - prowadzących studia i zaangażowanych w badania nad rozwojem (m.in. uniwersytety, ośrodki badawcze, organizacje pozarządowe). Pozwoli to na lepsze zrozumienie mechanizmów badań nad rozwojem, a przede wszystkim dynamicznych procesów i zmian zachodzących obecnie w społeczeństwach krajów rozwijających się, których opis stanowi wyzwanie podejmowane przez badaczy uprawiających różne dyscypliny. Konferencja będzie stanowić platformę dla interdyscyplinarnej dyskusji o rozwoju.

Jednocześnie mamy nadzieję, że konferencja stanie się okazją do pobudzenia współpracy polskiego środowiska akademickiego i instytucji prowadzących badania nad rozwojem, a także przyczyni się do zaprezentowania różnorodności i bogactwa metod nauczania i badań nad rozwojem w przestrzeni publicznej.

Do wzięcia udziału w konferencji zapraszamy badaczy z szerokiego spektrum dyscyplin naukowych podejmujących problematykę studiów nad rozwojem, w szczególności: ekonomii, nauk społecznych i politycznych, stosunków międzynarodowych, geografii, prawa – szczególnie w zakresie praw człowieka, analiz medialnych, medycyny i ochrony zdrowia itp. chcących przedstawić wyniki swoich badań i doświadczeń, a także planów naukowych w następujących trzech obszarach:

  • Studia nad rozwojem a programy i plany studiów: atrakcyjność i perspektywy rozwoju kariery zawodowej
  • Problematyka studiów nad rozwojem w kontekście międzynarodowym

 W tym kontekście szczególna uwaga (ale nie tylko) zostanie poświęcona takim zjawiskom badań krajów Globalnego Południa jak:

§ Aktorzy polityki współpracy na rzecz rozwoju

§ Rola organizacji międzynarodowych i pozarządowych w rozwoju

§ Ekonomia a rozwój

§ Etyka handlu międzynarodowego 

§ Finansowanie rozwoju (np. instytucje rządowe, korporacje międzynarodowe, prywatni donatorzy)

§ Pomoc rozwojowa i humanitarna

§ Ewaluacja projektów pomocy rozwojowej i humanitarnej

§ Społeczeństwo, polityka i rozwój

§ Rozwój w rzeczywistości wojny i konfliktów zbrojnych

§ Zmiany klimatyczne i rozwój zrównoważony

§ Urbanizacja, industrializacja i procesy migracyjne w Afryce i Azji

§ Prawne aspekty zmian w krajach Globalnego Południa

§ Rozwój w perspektywie mediów

§ Nowe technologie & rozwój

§ Kulturowe aspekty rozwoju

§ Rola edukacji w rozwoju Globalnego Południa

§ Rola edukacji globalnej w studiach nad rozwojem

  • Praktyka studiów nad rozwojem w Polsce. Problemy, wyzwania i szanse: podejście interdyscyplinarne

§        Aby wziąć udział w konferencji należy przesłać abstrakt w języku polskim (500-1000 słów) proponowanego referatu do dnia 10 września 2015 r. na adres email: ekse@uek.krakow.pl. Decyzja o przyjęciu abstraktu zostanie wysłana do dnia 25 września 2015.

§        Długość wystąpienia nie powinna przekraczać 20 minut.

§        Językiem konferencji jest język polski

§        Na bazie prezentowanych referatów organizatorzy planują publikację monografii w języku angielskim. Wszelkie pytania związane z planowaną publikacją, jak również chęć przygotowania tekstu prosimy kierować do Pani dr Katarzyny Jareckiej-Stępień.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/796289320484941/

Aktualizacja:  2015-06-22 20:50:58