II Ogólnopolska konferencja naukowa "Kryzys wyobraźni: obrazowanie przyrody w literaturze i filmie"


MINIONA -

Uniwersytet Rzeszowski
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Anglistów UR oraz Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego mają zaszczyt zaprosić studentów, doktorantów oraz ich opiekunów do wzięcia udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej "KRYZYS WYOBRAŹNI: OBRAZOWANIE PRZYRODY W LITERATURZE I FILMIE", która odbędzie się 17 kwietnia 2019 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W epoce, dla której używa się obecnie nazwy antropocen lub jej pochodnych, takich jak kapitalocen czy chtulucen, największym z wyzwań jest zrozumienie zakresu zmian spowodowanych przez ludzką ingerencję, a co za tym idzie fundamentalnych założeń kultury, w której żyjemy. Lawrence Buell pisze, że „kryzys ekologiczny to przede wszystkim kryzys wyobraźni”. Nasza konferencja próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę pełnią literatura i film w pogłębieniu zrozumienia miejsca człowieka wobec innych form życia na ziemi. Jak pisze Ursula Le Guin, „rutyna dnia codziennego jest tak ciężka i sztuczna, że jesteśmy zamknięci na większą część świata. Myślę, że jednym z zadań sztuki jest uwolnić nas od tej rutyny”. Zarówno literatura, jak i film wydają się być niezwykle ważnymi i adekwatnymi środkami wyrazu, które mogą na nowo otworzyć przed nami świat, w którym zjawiska przyrody wykraczają poza to, co wyobrażalne. Zachęcamy studentów i doktorantów do nadsyłania propozycji 20-minutowych prelekcji w języku angielskim lub polskim, obejmujących szeroki zakres tematów związanych z prezentowanymi poniżej zagadnieniami w literaturze i filmie:

·         rozwój nowych gatunków literackich i filmowych, jak np. eko-fikcja, climate fiction (cli-fi), eco thriller, eco science fiction, weird fiction

·         odczytanie tekstów z perspektywy ekokrytycznej i posthumanistycznej

·         dekonstrukcja binarności pojęć: natura-kultura

·         przedstawienie zmieniającej się relacji człowiek a przyroda

·         antropocentryzm a ekocentryzm

·         kapitalizm kontra klimat

·         ekokrytyka postkolonialna

·         prawa zwierząt w tekstach literackich

·         wymierające gatunki

·         nowe literackie odczytania rośl-inności

·         język roślin

·         ekologia queer, feminizm i ekologia

·         biofilia

·         symbioza, wspólnotowość

·         ekologia miasta

·         ekokrytyczne sformułowania nowych tożsamości

·         migracje klimatyczne

·         apokaliptyzm

 

Gościem konferencji będzie pisarz Vijay Medtia.

Zgłoszenie zawierające tytuł wystąpienia i krótki abstrakt (około 250 słów) należy przesłać przez formularz dostępny na stronie https://konferencjaeko.wordpress.com/ do 25 marca 2019 roku. Informacje o przyjęciu zgłoszenia zostaną przesłane do 30 marca. Opłata konferencyjna – 80 PLN – obejmuje materiały konferencyjne oraz udział w przerwach kawowych i poczęstunkach. Wybrane artykuły zostaną opublikowane w recenzowanym tomie pokonferencyjnym.

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: konferencjaeko@gmail.com.

Komitet organizacyjny:
dr Patrycja Austin
dr Magdalena Trinder
mgr Paula Wieczorek

 






Źródło:  https://konferencjaeko.wordpress.com/

Aktualizacja:  2019-03-16