Niderlandystyka Interdycyplinarnie VII: „A ja sądziłem: minie, przejdzie...” Pamięć, postpamięć, trauma


MINIONA -

Katedra Filologii Niderlandzkiej, Ośrodek Kultury Niderlandzkiej
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Studentów Niderlandystyki Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza studentów i doktorantów polskich szkół wyższych do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu Niderlandystyka Interdyscyplinarnie. Siódma edycja konferencji – pod tytułem przywołującym słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „A ja sądziłem: minie, przejdzie…” Pamięć, postpamięć, trauma – odbędzie się w czwartek 16 maja 2019 roku w Ośrodku Kultury Niderlandzkiej.

Pamięć to ludzka umiejętność przechowywania wydarzeń, faktów, informacji. Dzięki niej możemy uczyć się, kojarzyć powiązane ze sobą terminy i zdarzenia, odnaleźć się w świecie i przetrwać. Może być podporą i narzędziem, ale też stanowić sposób na ucieczkę od rzeczywistości we wspomnienie lepszych czasów. Pozwala na przepracowanie własnych doświadczeń, choć nie zawsze można jej ufać – późniejsze doświadczenia zniekształcają te wcześniejsze. Zdarza się też, że kolekcjonujemy niepożądane obrazy czy wspomnienia, które pozostawiają trwałe ślady na naszym zdrowiu psychicznym. Najpoważniejsze urazy prowadzące do zaburzeń w funkcjonowaniu określane są jako trauma.

Problematyka pamięci i traumy przybrała na znaczeniu po tragicznych wydarzeniach I i II wojny światowej. To właśnie na okres po obu konfliktach zbrojnych przypadł czas intensywnego rozwoju nauk związanych z pamięcią – zarówno od strony ściśle biologicznej, jak i psychologicznej oraz kulturoznawczej. W tym czasie także psychiatria wykształciła pierwsze metody leczenia traumy. Z kolei zaproponowanie przez Mariannę Hirsch terminu postpamięć – początkowo sprowadzana do traumy wojennej, dziś jednak rozumiana znacznie szerszej – czyli pamięci odziedziczonej, stało się inspiracją dla rozważań, w jaki sposób kształtuje nas przeszłość naszych przodków.

Te trzy kategorie – pamięć, postpamięć, trauma – stanowią punkt wyjścia konferencji i dają ogromne możliwości przedstawień mono– i interdyscyplinarnych, przede wszystkim na płaszczyźnie literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, historii, psychologii i psychiatrii. Ze względu na interdyscyplinarny charakter konferencji zachęcamy także do prezentowania także innych ujęć, na przykład z perspektywy nauk biologicznych.

Organizatorzy podpowiadają następujące zagadnienia, zastrzegając jednocześnie, że stanowią one przede wszystkim inspirację do pogłębionej refleksji i autorskich ujęć: – pamięć autobiograficzna;

– pamięć a przestrzeń;

– pamięć a nowoczesne technologie;

– neurobiologia pamięci;

– miejsca pamięci a planowanie przestrzenne;

– postpamięć a kultura masowa;

– trauma kolektywna;

– trauma a gender studies;

– literatura jako medium pamięci;

– pamięć języka, język pamięci;

– pamięć indywidualna, pamięć kolektywna;

– dyskurs pamięci z perspektywy gender.

Zapraszamy do składania propozycji wystąpień na adres e-mail: niderlandystykainterdyscyplinarnie@uni.wroc.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31 marca br.

Zgłoszenie powinno zawierać temat oraz krótkie streszczenie planowanego wystąpienia (ok. 100-150 słów).

Przewidywany czas na prezentację referatu: 20 min.

Koszty przejazdu i zakwaterowania uczestnicy ponoszą we własnym zakresie.

Zaproszenie pod linkiem: http://kfn.uni.wroc.pl/KOMUNIKATY/KOMUNIKATY%20KNSN/2019/zaproszenie%20NI_17%20II.pdf

Do zobaczenia we Wrocławiu!






Źródło:  https://www.facebook.com/KNSNWro/

Aktualizacja:  2019-02-20 04:03:05