(Nie)bezpieczeństwo imprez sportowych: wczoraj – dziś – jutro


MINIONA -

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Studencko-doktorancka konferencja naukowa zatytułowana: „Bezpieczeństwo imprez sportowych: wczoraj – dziś – jutro” stanowi owoc współpracy dwóch kół naukowych działających na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW – „Futbol i Polityka” oraz „Bezpieczeństwo Wewnętrzne”. Połączenie sił w przygotowywanej konferencji w 2019 roku nie jest przypadkowe. W kwietniu tegoż roku mija 30. rocznica największej katastrofy stadionowej w dziejach Wielkiej Brytanii – tragedii na Hillsbourgh. Wówczas w wyniku zawalenia się jeden z trybun obiektu zginęło 96 osób, zaś prawie 1000 zostało rannych. Od tamtej pory, zarówno w brytyjskiej piłce, jak również w europejskiej wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem uległo zmianie. Pytanie czy problem ten został w pełni rozwiązany czy nadal jest wiele do poprawy w tej materii?

Jednakże kwestia, której punktem wyjścia jest owa tragedia stanowi jedynie jeden wymiar problemu bezpieczeństwa imprez sportowych. Kolejnym, równie ważnym zagadnieniem bezpieczeństwa, są stadionowi pseudokibice oraz obecność przestępczości zorganizowanej na stadionach piłkarskich. Ściśle związane z tym jest również polityczne zaangażowanie trybun oraz oprawy meczów (problem pirotechniki). Szczególnie ważne wobec powyższych wyzwań jest również zaangażowaniesił policyjnych w zabezpieczeniu imprez sportowych, które to służby w tej kwestii mają decydujące znaczenie.Innym zagadnieniem, które chcielibyśmy podczas obrad poruszyć są areny sportowe jako cel terrorystów.

Problemem, który stanowi swoistą klamrę, w ramach której powyższe kwestie są postrzegane jest stan prawny dotyczący bezpieczeństwa imprez sportowych. Ważnym tematem, który chcielibyśmy podjąć jest porównanie przemian w owej materii, które mają miejsce w Polsce i w Europie w ostatnich dekadach. Organizatorzy mają również nadzieję, że podczas konferencji poruszone zostaną problemy, które w przyszłości winne ulec zmianie w aspekcie prawnym, aby stadiony stały się jeszcze bardziej bezpieczne.

Konferencja adresowana jest do szerokiego grona studentów, doktorantów oraz młodych badaczy, którzy podejmują tematykę bezpieczeństwa imprez sportowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w niej reprezentantów nauk o polityce, bezpieczeństwa wewnętrznego, nauk prawnych, socjologii, jak również przyszłych praktyków – studentów szkół policyjnych.

Organizatorzy przewidują również jeden panel ekspercki, podczas którego zaproszeni goście (badacze, praktycy, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na stadionach, przedstawiciele służb porządkowych oraz politycy) dyskutować będą nad obecnym stanem prawnym bezpieczeństwa na stadionach sportowych, potrzebnych zmian w nim oraz problematyce kibiców i ich wpływowi na bezpieczeństwo imprez sportowych.

 

Cel konferencji:

Głównym celem konferencji jest podjęcie problematyki bezpieczeństwa imprez sportowych, a także analiza dotychczasowych uregulowań prawnych w tym zakresie. Konferencja stanowić będzie ważne forum do zaprezentowania badań młodych badaczy reprezentujących odmienne dziedziny nauki, jak również różne ośrodki akademickie. Z uwagi na uczestnictwo w każdym z paneli zaproszonego eksperta/badacza danej tematyki, który będzie pełnił rolę koreferenta obrady będą miejscem istotnej wymiany pokoleniowych doświadczeń oraz dadzą możliwość podniesienia poziomu naukowego młodych badaczy. Bez wątpienia stanowić to będzie ważny komponent dydaktyczny całości przedsięwzięcia. Dodatkowo panel ekspercki będzie interesującym wydarzeniem zarówno dla uczestników konferencji, studentów niebiorących w niej udziału, jak również dla kadry dydaktycznej. 

Obrady będą również miejscem konfrontacji się z różnymi problemami, a w tym w szczególności z problemami natury prawnej, które towarzyszą organizacji imprez masowych. Podjęte zostaną rozważania na temat tego, jak prawidłowo planować i organizować zabezpieczenia imprez sportowych, aby nie dochodziło do zakłóceń ich przebiegu. 

 

Zagadnienia:

 

·      Polski stan prawny bezpieczeństwa imprez masowych: wczoraj, dziś i jutro

·      Incydenty zakłócające bezpieczeństwo na arenach sportowych

·      Rola służb porządkowych (ochrony i policji) w zabezpieczeniu imprez sportowych

·      (Pseudo)kibice i ich wpływ na bezpieczeństwo

·      Przestępczość zorganizowana na stadionach sportowych

·      Polityczne zaangażowanie trybun 

·      Terroryzm a imprezy sportowe

 

Powyższy zbiór zagadnień oraz obszarów badawczych nie jest zamknięty. Jesteśmy otwarci na inne tematy.

 

Zgłoszenia prosimy przesyłać przez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1RiMkQyDUKwWPikp0g5dp2-GEEkowbt8fGeEBdE9PSyA/edit

Termin zgłoszeń: 15 kwietnia 2019

Koszt konferencji: 100 zł

 

Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres e-mail: bezpieczenstwo.sportu2019@gmail.com

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, jak również zachęcamy do dzielenia się informacjami o niej z innymi osobami potencjalnie zainteresowanymi.

 

Koło Naukowe „Futbol i Polityka”

„Studenckie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Naukowego” 

 

Komitet Organizacyjny:

mgr Paweł M. Mrowiński

Klaudia Bogucka

Filip Dzikliński

Mateusz Barański 






Aktualizacja:  2019-02-26