Uniwersytet w Antropocenie


MINIONA -

Budynek Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Francuski i Uniwersytet Śląski zapraszają na debaty publiczne w ramach Polsko-Francuskiego Roku Nauki 2019:

 

Uniwersytet w Antropocenie

 

Wtorek 21 maja 2019, godz. 18.00-20.00

Sala 2.014 (2 piętro)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego

Warszawa, ul. Dobra 55

 

Czwartek 23 maja 2019, godz. 17.00-19.00

Sala konferencyjna

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Uniwersytet Śląski

Katowice, ul. Bankowa 11A

 

Debaty w języku polskim.

 

Opis projektu:

Inspiracją do zorganizowania tego wydarzenia jest działalność grupy badawczej Geneva2020, powstałej z inicjatywy francuskiego filozofa Bernarda Stieglera, a także jego książka: Ukonstytuować Europę 1. W świecie, który nie ma wstydu, która w najbliższych dniach ukaże się w polskim tłumaczeniu.

Stan wyeksploatowanej przez człowieka ziemi jest katastrofalny. Ostatnio opublikowane raporty (a w szczególności: „Drugie ostrzeżenie dla ludzkości”, podpisane w 2017 roku przez ponad 15 000 naukowców i naukowczyń ze 184 krajów (http://scientistswarning.forestry.oregonstate.edu/), opublikowany rok później raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (https://www.ipcc.ch/sr15/) oraz zaanonsowany kilka dni temu raport Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (https://www.ipbes.net/).

Projekt „Uniwersytet w Antropocenie” ma na celu otwarcie w obrębie polskiego uniwersytetu transdyscyplinarnej debaty na temat przyszłości w obecnej fazie Antropocenu. Ostatnio opublikowane dokumenty  nie pozostawiają żadnych wątpliwości: planetarne wyzwania natury politycznej, ekonomicznej, technologicznej, społecznej i środowiskowej wymagają pilnych odpowiedzi i podjęcia radykalnych środków. Sytuacja jest apokaliptyczna. Stwierdzenie to nie jest jednak owocem apokaliptycznej wizji, lecz stanowiskiem wynikającym z konsensusu światowej wspólnoty naukowej. Chcemy wspólnie zastanowić się nad funkcjami instytucji uniwersytetu, a także nad rolą pracujących na nim badaczek i badaczy w obliczu takiego stanu faktycznego i cywilizacyjnej zmiany, jaka się obecnie dokonuje – w przekonaniu, że wciąż mamy w rękach instrumenty technologiczne, aby uniknąć najgorszego.

 

Program:

21.05.2019 WARSZAWA

18h00-20h00, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55, sala 2014 (2 piętro)

Otwarcie: dr hab. Christophe Paoli (attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej Ambasady Francji), Anna Majda (MNiSW), dr Nicolas Maslowski (dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW)

Projekt Geneva 2020: prof. Bernard Stiegler (Instytut Badań i Innowacji, Centre Pompidou). Wideo.

Dźwięk: francuski, napisy: angielskie (przekład Giacomo Gilmozzi, konsultacja przekładu: Dan Ross)

 

Debata: Odpowiedzialność i miejsce uniwersytetu w epoce zaburzających innowacji

 

Uczestnicy: dr Mateusz Falkowski (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Paweł Frelik (Uniwersytet Warszawski), dr Monika Murawska (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), dr hab. Karolina Safarzyńska (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Jan Sowa (Uniwersytet Warszawski)

Prowadzenie: dr Michał Krzykawski (Uniwersytet Śląski)

Dyskusja z udziałem publiczności

 

23.05.2019 KATOWICE

17.00-19.00, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 11A, sala konferencyjna

 

Otwarcie: prof. dr hab. Ryszard Koziołek (prorektor), prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz (dziekan Wydziału Filologicznego)

Projekt Geneva 2020: prof. Bernard Stiegler (Instytut Badań i Innowacji, Centre Pompidou). Wideo.

Dźwięk: francuski, napisy: angielskie (przekład Giacomo Gilmozzi, konsultacja przekładu: Dan Ross)

 

Debata: Nauczyć się żyć w Antropocenie

 

Uczestnicy: Edwin Bendyk (dziennikarz, publicysta, pisarz), Alicja Knast (dyrektor Muzeum Śląskiego), dr Tomasz Markiewka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr hab. Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski)

Prowadzenie: dr Michał Krzykawski (Uniwersytet Śląski), dr Karolina Lebek (Uniwersytet Śląski)

Dyskusja z udziałem publiczności

 






Źródło:  http://www.okf.uw.edu.pl

Aktualizacja:  2019-05-14 15:18:35