EMOCJE – DZIECIŃSTWO – LITERATURA


MINIONA -

Wydział Historii, Uniwersytet w Białymstoku
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,

po raz szósty zapraszamy do Białegostoku na obrady poświęcone różnym kontekstom emocji, uczuć oraz innych stanów nacechowanych afektywnie, którym przyglądać się będziemy w perspektywie emotional studies. W tym roku towarzyszyć nam będą zagadnienia rozwijane w duchu children studies i childhood studies. Atencja, którą współczesna humanistyka poświęca dziecku jako partycypantowi i twórcy kultury oraz dzieciństwu jako fenomenowi kulturowemu skłoniła nas do tego, by przyjrzeć się napięciom między kulturą i nauką, oscylującym wokół tych zagadnień. Mamy nadzieję, że interdyscyplinarny punkt widzenia zachęci Uczestników konferencji do konfrontowania rozmaitych perspektyw i podejmowania wieloaspektowych dyskusji wokół tematów takich jak:

obraz(y) dziecka / dzieciństwa w literaturze / języku –– (auto)biografia dziecka –– fizyczne, psychiczne, duchowe aspekty życia dziecka –– dzieciństwo jako doświadczenie –– dzieciństwo jako konstrukt społeczno-historyczny / kulturowy (artystyczny, literacki) –– płeć biologiczna / kulturowa dziecka –– wzorce i stereotypy dziecka –– relacje rodzinne, środowiskowe –– język(i) dziecka –– dziecko jako autor –– prawa dziecka –– polityka wobec dzieci.

Katalog tematów, jak co roku, jest otwarty, w związku z czym zachęcamy również do dzielenia się autorskimi ujęciami zagadnień związanych z historycznie zmiennym postrzeganiem dziecka i dzieciństwa.

Zależy nam na tym, by konferencja stała się okazją do zaprezentowania różnych analiz badawczych, spostrzeżeń, a referaty – impulsem dla wielowątkowych dyskusji w sali obrad i w kuluarach. Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do doktorantów oraz młodych filologów różnych specjalności, historyków, teatrologów, antropologów, kulturoznawców, teoretyków sztuki. Będzie nam również miło gościć starszych stażem badaczy. W szczególności oczekujemy na tych z Państwa, których mieliśmy przyjemność gościć w czasie poprzednich edycji.

Na zgłoszenia czekamy do końca sierpnia 2019 r. Prosimy o przesłanie ich na adres: pati_s13@wp.pl. W pierwszych dniach września przekażemy wstępny rozkład zakwalifikowanych referatów.

Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i obejmuje: jeden nocleg konferencyjny ze śniadaniem we wskazanym przez Państwa terminie, obiad, kolację pierwszego dnia, przerwy kawowe, publikację pozytywnie zrecenzowanych artykułów w monografii pokonferencyjnej. Dane dotyczące jej uiszczenia prześlemy zakwalifikowanym referentom.

Serdecznie zapraszamy!

dr hab. Elżbieta Dąbrowicz,  prof. UwB

prof. Jolanta Sztachelska

dr Diana Saniewska

mgr Patrycja Saniewska

dr Karolina Szymborska






Aktualizacja:  2019-07-27 16:18:27