Webinarium IETU - Warstwy polimerów gwieździstych o właściwościach antybakteryjnych


MINIONA -

Internet, webinarium on-line
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Prelegnet: dr Barbara Mendrek – Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Zabrze

Przedmiotem webinarium będą wyniki badań otrzymane w projekcie Narodowego Centrum Nauki „SONATA” pt. „Nanowarstwy polimerów gwieździstych o właściwościach antybakteryjnych” – nr UMO-2017/26/D/ST5/00062, w którym zespół zajmującym się mikrobiologią środowiska w IETU wykonał badania właściwości antybakteryjnych  otrzymanych materiałów. 

Głównym celem badań było zbadanie wpływu modyfikacji kopolimerów gwieździstych w roztworze i na powierzchni na aktywność antybakteryjną otrzymanych materiałów.

Polimery gwieździste metakrylanu N,N'- dimetyloaminoetylu (PDMAEMA) oraz kopolimery DMAEMA i metakrylanu oligo (glikolu etylenowego) (P(DMAEMA-ko-OEGMA-OH)) przyłączano kowalencyjnie (chemicznie i fotochemicznie) do podłoża krzemowego. Zarówno nanowarstwy polimerów gwieździstych jak i materiały tworzone w roztworze modyfikowano w celu zwiększenia aktywności antybakteryjnej. Modyfikację prowadzono poprzez czwartorzędowanie grup aminowych DMAEMA lub wprowadzenie nanocząstek srebra (AgNPs). Formowanie „in situ” AgNPs uzyskano poprzez redukcję azotanu srebra za pomocą grup aminowych zawartych w  ramionach gwiazd, tworząc w ten sposób materiały hybrydowe. Otrzymane materiały przed i po modyfikacjach charakteryzowano za pomocą rentgenowskiej spektroskopii fotoelektronów (XPS), mikroskopii sił atomowych (AFM), elipsometrii, mikrowagi kwarcowej (QCM-D) oraz dyfrakcji rentgenowskiej (XRD). Ostatnim etapem badań była ocena właściwości antybakteryjnych otrzymanych warstw kopolimerów gwieździstych względem wybranych szczepów bakterii.

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu współpracuje z IETU w zakresie mikrobiologii środowiska od roku 2013, kiedy rozpoczęto realizację 3-letniego wspólnego projektu pt.: „Wpływ biosurfaktantów produkowanych przez bakterie z rodzaju Bacillus na proces biosyntezy nanocząstek srebra (Ag-NPs) i ich właściwości” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań.

Udział w webinarium jest bezpłatny.

Zgłoszenie na webinarium można przekazać do 20.04.br. poprzez formularz on-line.

Po rejestracji otrzymają Państwo automatyczne potwierdzenie rejestracji, natomiast link do połączenia zostanie przekazany dzień przed webinarium. Spotkanie będzie prowadzone na platformie MS Teams.






Źródło:  https://ietu.pl/zaproszenie-na-webinarium-ietu-warstwy-polimerow-gwiezdzistych-o-wlasciwosciach-antybakteryjnych-21-04-2022/

Aktualizacja:  2022-04-06 09:35:48