SPEKTAKL JAKO WYDARZENIE I DOŚWIADCZENIE. AKTOR


MINIONA -

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,

w ramach jedenastej już konferencji naukowej poświęconej zagadnieniom teatrów społecznie i kulturowo marginalizowanych, organizowanej przez Katedrę Dramatu i Teatru Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego ‒ a drugiej w nowym cyklu spotkań ‒ chcielibyśmy zaproponować Państwu refleksję nad fenomenem aktorstwa w spektaklu teatralnym rozumianym jako wydarzenie i doświadczenie.


Cykl konferencji pt. Spektakl jako wydarzenie i doświadczenie nawiązuje do badań ‒ prowadzonych od 20 lat w Katedrze Dramatu i Teatru UŁ ‒ poświęconych teatrowi osób z niepełnosprawnościami, ale od kilku lat podejmuje również zagadnienia znacznie szersze, wykraczające poza obszar tej jednej grupy teatrów. Nadrzędnym celem nowego cyklu konferencji jest dyskusja nad współczesnym tzw. nieprofesjonalnym teatrem jako miejscem porządkowania indywidualnych i zbiorowych doświadczeń; procesem o znaczeniu i efektach zarazem egzystencjalnych, społecznych i artystycznych. Interesują nas przykłady i projekty twórczych działań teatralnych, parateatralnych, performatywnych podejmowanych w środowiskach zagrożonych marginalizacją, objętych społeczną ekskluzją, także w grupach podporządkowanych, traktowanych protekcjonalnie i paternalistycznie. Będą to ‒ obok teatrów osób z niepełnosprawnościami ‒ na przykład teatry prowadzone w środowiskach osób chorych, uzależnionych, seniorów, dzieci, młodzieży, imigrantów, osadzonych, ofiar przemocy, mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych, zakładów poprawczych, ale także lokalne inicjatywy teatralne i parateatralne podejmujące działania ze społecznością (CT) i animujące najbliższe otoczenie.
W roku 2016 chcielibyśmy przyjrzeć się zagadnieniu zaniedbanemu przez polską refleksję humanistyczną, tzn. problematyce aktorstwa w działaniach teatralnych tworzonych w takich środowiskach, ale także w teatrach zawodowych, podejmujących współpracę z aktorami-nieprofesjonalistami z podobnych grup.


Proponujemy podjęcie rozważań między innymi nad:
• fenomenem aktorstwa nieprofesjonalnego, problematyzującego podstawowe we współczesnej refleksji nad wydarzeniem teatralnym kwestie porządku obecności i porządku reprezentacji (F. Fischer-Lichte), w których istnieje/działa aktor na scenie;
• zagadnieniem samoidentyfikacji oraz transformacji/samotransformacji aktora-amatora, szczególnie w obszarach środowisk defaworyzowanych;
• kategoriami, konwencjami i technikami aktorstwa nieprofesjonalnego; czy można wyróżnić jakiś kod hitrioniczny (P. Skrzypczak) w tych obszarach aktorstwa?
• problematyką związaną z rozwijaniem osobowości, kształceniem i tworzeniem wartości (także estetycznych) przez wyodrębnianą w takich działaniach wspólnotę artystów;
• refleksją nad sposobami włączania artystów-amatorów w obszary życia społecznego, ich pełnoprawnej partycypacji w wydarzeniach teatralnych (na wzór np. działalności Rimini Protokoll, Teatru Chorea, Stowarzyszenia „Węgajty”);
• zagadnieniem krytyki artystycznej poświęconej aktorstwu nieprofesjonalnemu;
• doświadczaniem i przekładaniem ‒ w procesie edukacji teatralnej wyzwolonej przez udział w spektaklu ‒ ekspresji podmiotowości, samodzielności myślenia, budowania tożsamości osobowej i społecznej czy poczucia wolności na codzienne życie artystów-amatorów i ich środowisk.

Będziemy usatysfakcjonowani jeśli zechcą Państwo zaproponować także inne tematy, związane z głównym obszarem naszych badań.

Propozycje wystąpień i ich abstrakty o objętości 1200-2000 znaków (ze spacjami) prosimy przesyłać pod adres: konferencja2010@gmail.com Formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie http://www.spektakljakowydarzenie.wordpress.com
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lutego 2016 roku. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru wystąpień. Informację o ich akceptacji przez Komitet Naukowy otrzymają Państwo do 6 marca 2016 roku.

Uprzejmie informujemy, że organizatorzy nie przewidują wystąpień w formie komentowanych prezentacji przedstawianych w Power Point (niemniej sprzęt video będzie dostępny, prosimy tylko o zaznaczenie takiej konieczności w formularzu). Będziemy wdzięczni za przygotowanie wypowiedzi sproblematyzowanych, które stanowić będą inspirację do podjęcia dyskusji w trakcie obrad plenarnych (nie planujemy równoległych paneli). Wystąpienia nie mogą przekraczać 15 minut.

Program konferencji zostanie ogłoszony najpóźniej 31 marca 2016.

Opłata konferencyjna wynosi 400 zł (doktoranci 300 zł) i pokrywa koszty organizacji spotkania, materiałów konferencyjnych, poczęstunku w czasie przerw kawowych oraz częściowo koszt wydania publikacji. Opłaty należy dokonać przelewem bankowym na konto UŁ w nieprzekraczalnym terminie do 20 marca 2016. Wszystkie dane do przelewu zostaną podane zainteresowanym wraz z informacją o włączeniu zaproponowanego tematu do programu konferencji.

Podróż, noclegi i wyżywienie uczestnicy Konferencji organizują we własnym zakresie i pokrywają ich koszty. W gmachu Filologii UŁ mieści się duży samoobsługowy bar, ze sporym wyborem potraw. Informacje o możliwościach zakwaterowania w Łodzi będą dostępne na stronie internetowej Konferencji. Polecamy noclegi w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego, które znajduje się w odległości 10 minut spacerem od budynku Wydziału Filologicznego UŁ. Wszystkie szczegóły na stronie: http://csk.uni.lodz.pl/

Planujemy publikację pokonferencyjną (zastrzegając sobie prawo do wyboru publikowanych tekstów) w formie recenzowanej monografii.

Po 6 marca 2016 na stronie internetowej konferencji http://www.spektakljakowydarzenie.wordpress.com znajdą Państwo wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania artykułu do druku. Tekst (z bibliografią) nie może przekraczać 20 000 znaków (ze spacjami). Ze względu na planowane wydanie książki przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego jeszcze w bieżącym, 2016 roku, nieprzekraczalny termin złożenia tekstów upływa 15 maja 2016 roku.


Kierownik Konferencji:
Prof. dr hab. Małgorzata Leyko

Sekretarze naukowi Konferencji:

dr Monika Wąsik
mgr Irena Lewkowicz






Źródło:  https://spektakljakowydarzenie.wordpress.com/

Aktualizacja:  2016-01-24 16:43:39