Polityka/polityczność. Przestrzenie dyskursu naukowego.


MINIONA -

Wrocław

Niejednoznaczność terminologiczna w polskich naukach politycznych sprzyja marginalizacji krytycznego dyskursu wokół samej istoty i przedmiotu badania nauk, które podejmują kwestie polityki/polityczności. Chantal Mouffe w swojej pracy „Polityczność” stworzyła dystynkcję Zgodnie z jej koncepcją, nauki polityczne u swojej podstawy zajmują się polityką rozumianą w kontekście instytucjonalnych i normatywnych relacji władzy, podczas gdy teoria i filozofia polityki skupiają się na poszukiwaniu istoty znaczenia polityczności.

 

Pytanie, które sobie stawiamy sprowadza się do zastanowienia nad koniecznością oraz konsekwencją tak wyraźnego rozgraniczenia. Naszym zamiarem nie jest jednak porzucenie szczątkowo rozwiniętego dyskursu, rozgraniczającego różne formy i ujęcia namysłu politologicznego. Celem projektu jest dyskusja wokół możliwości jego przekroczenia i obrania nowego kierunku w rozważaniach nad istotą tego, czym właściwie jest polityka i polityczność w kontekście badania ich różnorodnych przejawów. Konieczny wydaje się więc powrót do fundamentalnych pytań o przedmiot i metody badań rozwijane w ramach nauk zajmujących się polityką. W realizowanym projekcie poruszyć chcemy następujące dwa obszary: teoretyczne rozważania nad ontologią polityki i polityczności, oraz dyskusję wokół epistemologii i metodologii owych badań, włączając w to empiryczne przykłady jej zastosowania. Innymi słowy, próbujemy odpowiedzieć na dwa pytania: czym jest polityka/polityczność i jak należy ją badać? Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się wypracować krytyczne, innowacyjne i interdyscyplinarne propozycje rozważań nad bazowymi zagadnieniami związanymi z relacjami władzy, czym wzbogacimy ogólnie przyjęty dyskurs nauk politycznych.

 

W związku z tym, chcielibyśmy zaprosić do udziału w kilkuetapowym projekcie badania dyskursów marginalizowanych.

 

Do 30 kwietnia 2016 roku zapraszamy do nadsyłania propozycji wystąpień sympozyjnych (tekstów), podejmujących tę tematykę w jak najszerszym ujęciu. Oczekujemy abstraktów o objętości min. 800 słów (Times New Roman, 12, wyjustowane, odstęp 1,5) oraz krótkiego biogramu. W pierwszej połowie maja poinformujemy o przyjęciu propozycji do udziału w projekcie. Zgłoszenia i ewentualne pytania należy przesyłać na adres e-mail:

 

polityka.politycznosc@gmail.com

 

Drugim etapem będzie przygotowanie tekstów naukowych do publikacji „Polityka/polityczność. Przestrzenie dyskursu naukowego”. Na pełne teksty będziemy czekać do 31 lipca 2016 roku. Szczegóły zostaną przesłane osobno do uczestników projektu. Poza tekstami podejmującymi rozważania teoretyczno-metodologiczne, zapraszamy również do prezentacji konkretnych studiów i badań opartych na krytycznych i innowacyjnych podstawach interpretacji kategorii polityki/polityczności.

 

Teksty zostaną zaprezentowane w ramach Sympozjum Interdyscyplinarnego Polityka/polityczność – przestrzenie dyskursu naukowego”, które odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13-14 września 2016 roku. W konsekwencji przygotowane teksty i wnioski z sympozjum zostaną opublikowane w pierwszym tomie nowej serii wydawniczej „Aperiodyk polityczny”.

 

Do udziału w projekcie zapraszamy reprezentantów szeroko pojętych nauk, podejmujących tematykę polityki/polityczności. Mamy nadzieję, że projekt „Aperiodyk polityczny” przerodzi się w ciekawe forum krytycznej wymiany idei w środowisku naukowców zainteresowanych permanentną dyskusją nad kształtem rozważań o relacjach władzy.






Aktualizacja:  2016-02-12 11:57:35