Społeczne wyzwania i problemy XXI wieku STARZEJĄCE SIĘ SPOŁECZEŃSTWO


MINIONA -

Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Starzenie się społeczeństw to naturalny i nieunikniony skutek wysokiego rozwoju gospodarczego oraz postępu cywilizacyjnego. Polska należy do krajów, w których proces demograficznego starzenia się jest zaawansowany. Prognozy demograficzne przewidują, że w ciągu najbliższych 20 lat udział ludności w wieku powyżej 65 lat wzrośnie z 14,7% w 2013 r. do 24,5% w roku 2035. W roku 2050 ludność w tym wieku stanowić będzie już 1/3 całej populacji. Oznacza to, że nadciąga "srebrne tsunami", a z nim wyzwania ekonomiczne dla gospodarki i polityki społecznej. 

Należy jednak podkreślić, że ludzie starsi to, wbrew stereotypom, w znacznej większości osoby sprawne umysłowo i fizycznie, które pragną funkcjonować normalnie w społeczeństwie. Zdaniem specjalistów, grupa ta dysponuje co najmniej kilkoma formami kapitału: ludzkim, społecznym i czasu wolnego. Konieczne jest zatem zagospodarowanie „kapitału seniora” dla nich samych oraz społeczeństwa, tak, aby wydłużająca się wciąż długość życia człowieka nie stanowiła problemu, lecz przynosiła korzyści.

Przedmiotem dyskusji naukowej podjętej podczas konferencji będą zagadnienia natury interdyscyplinarnej dotyczącej szeroko rozumianych kwestii starzejącego się społeczeństwa. Zapraszamy zatem Państwa do udziału w konferencji, która będzie okazją do wymiany wiedzy i doświadczenia specjalistów z różnych dziedzin. 

Proponujemy Państwu następujące obszary tematyczne:

  1. Psychologiczne i pedagogiczne aspekty funkcjonowania osób starszych (np. jakość, style życia, kryzysy, zachowania adaptacyjne, zdrowie, profilaktyka, senior w rodzinie, biologiczny i psychologiczny wymiar starzenia się i zmian rozwojowych tego okresu, fenomen pamięci wieku dojrzałego).
  2. Prawne aspekty starzejącego się społeczeństwa (np. prawa pacjenta i konsumenta w wieku senioralnym, ubezpieczenia i oświadczenia woli osób starszych).
  3. Aktywność turystyczna i rekreacyjna osób starszych (rola turystyki i rekreacji, tendencje w rozwoju form rekreacyjnych i turystycznych, konsumpcja turystyczna polskich seniorów, uczestnictwo w sporcie i rekreacji, aktywizacja życiowa i organizacja czasu wolego).
  4. Jakość życia w aspekcie ekonomicznym, społecznym i przestrzennym (np. polityka senioralna a jakość życia, warunki życia seniorów w ujęciu przestrzennym, warunki bytowe, ubóstwo i wykluczenie społeczne osób starszych, kreowanie przestrzeni dla seniorów).
  5. Bezpieczeństwo seniorów (np. przemoc psychiczna, ekonomiczna i fizyczna wobec starszych ludzi, bezpieczeństwo w sieci, oszustwa, wyłudzenia od osób starszych).
  6. Edukacja i aktywizacja osób starszych (np. aktywizacja społeczna i zawodowa ludzi starszych, uczenie się ludzi dojrzałych, mentoring i coaching zawodowy, oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku, nowe technologie w edukacji i aktywizacji seniorów).





Źródło:  http://www.konferencja.kns.wsb.torun.pl

Aktualizacja:  2016-02-12 17:21:32