IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Współczesne przestrzenie edukacyjne biografistyki "Obcy wśród swoich: wychowawczy wymiar biografii pogranicza"


MINIONA -

Instytut Pedagogiki KUL
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Kolejny raz Katedra Biografistyki Pedagogicznej KUL serdecznie zaprasza badaczy biografii – pedagogów, historyków, socjologów, psychologów, filozofów, teologów, politologów filologów – do Lublina na konferencję biograficzną. Pragniemy, aby spotkanie stało się inspiracją do dyskusji na temat biografii tych wszystkich, którzy z różnych powodów czują się wyalienowani, obcy w społeczeństwie, w którym przyszło im żyć.

Pisząc o „biografiach pogranicza”, dostrzegamy ogrom znaczeń, które się pod tym kryją. Pragniemy pochylić się zarówno nad pograniczami w sensie geograficznym oraz kulturowym, jak i religijnym, społecznym, historycznym, a nawet literackim. Bo przecież pogranicze to przede wszystkim obszar lub terytorium, na którym dochodzi do współżycia przedstawicieli różnych grup etnicznych, kulturowych, religijnych, społecznych czy majątkowych. Niejednokrotnie przyjmujemy, że pogranicze to również okres, w którym stykają się dwie epoki w dziejach ludzi, państw, narodów, grup społecznych czy kulturowych, pokoleniowych, a także stan „współistnienia dwóch odrębnych światów”, na przykład realnego i wirtualnego, wyśnionego, ludzi chorych/niepełnosprawnych i zdrowych, wolnych i więźniów, ludzi uwięzionych w sobie bądź zniewolonych przez nałogi… Pogranicze nierozerwalnie wiąże się z różnymi, ukształtowanymi historycznie i kulturowo, formami kontaktów między przedstawicielami tych „obcych” sobie grup: od pogłębiającej się odrębności i towarzyszących jej wzajemnej separacji i osamotnienia do prób współżycia społecznego. Pogranicze przyczynia się do ukształtowania nowego typu człowieka różnych kultur/narodów/grup/światów oraz nowej świadomości jednostkowej i zbiorowej. Ponadto specyfika pogranicza wpływa na biografie poszczególnych jednostek i zbiorowości, na wyznawane przez nich wartości, postawy życiowe i zachowania społeczne. Mamy nadzieję, że tak szerokie i wieloznaczne ujęcie tematu, okaże się inspirujące do wielowątkowej wymiany poglądów, a także ukazania niezwykłych biografii pogranicza.

Obszary tematyczne konferencji

 Rozważania nad różnorodnością kontekstów biografii pogranicza

 Analiza biograficzna wyobcowań

 Analiza procesów uczenia się związanych z odczuwaną obcością, alienacją, zagubieniem

 Wychowawczy wymiar biografii imigrantów, emigrantów i reemigrantów

 Migracja wymuszona a dobrowolna w kontekście biograficznym

 Biografie osób wykluczonych

 Biografia a świat wirtualny (społecznie, ekonomicznie, kulturowo, cyfrowo…)  Resocjalizacja elementem biografii

 Niepełnosprawność/choroba przyczyną wyobcowania

 Samotność w biografii osób starszych

 Migracja wewnątrzosobowa / biografie osób zamkniętych w sobie

 Wielokulturowość elementem biografii człowieka

 Mnogość religii wyzwaniem dla tożsamości człowieka

 Biografia pogranicza w przeszłości i współcześnie

 Odosobnienie jako inspiracja do działalności twórczej
 Poczucie osamotnienia, wygnania, obcości jako czynnik pogłębienia życia duchowego.






Źródło:  http://www.kul.pl/katedra-biografistyki-pedagogicznej,11001.html

Aktualizacja:  2016-02-16