«POE, GRABIŃSKI, RAY, LOVECRAFT. Współzależności, paralele, przenikanie»


MINIONA -

online
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Edgar Alan Poe (1809-1849), Stefan Grabiński (1887-1936), Jean Ray (1887-1964), Howard Phillips Lovecraft (1890-1937) – miłośnikom fantastyki nie trzeba przedstawiać tych czterech pisarzy, twórców fantastyki grozy, horroru, opowieści z dreszczykiem, czy « weird fiction ». Do dziś wywierają oni olbrzymi wpływ na literaturę i kulturę popularną inspirując nie tylko współczesnych pisarzy, ale i twórców gier, muzyków heavy i doom metalowych, kina grozy etc.

            Krytycy literatury fantastycznej często znajdują liczne dowody fascynacji, przenikania się, tajemniczych korespondencji, jakie łączyły twórczość tych czterech pisarzy. Grabiński jest określany jako „polski Poe” lub „polski Lovecraft”, Ray nazywany jest „flamandzkim Lovecraftem”, zaś Lovecraft i Grabiński podkreślają inspirację, jaką stanowiła dla nich twórczość Edgara Alana Poe. Grabińki jest autorem eseju o fantastyce E.A. Poe zatytułowanego Książę fantastów. Lovecraft poświęca Poe odrębny rozdział w swoim dziele pt. Supernatural horror in literature, a w jednym z jego opowiadań (The Shunned house) pojawia się postać E. A. Poe. W latach trzydziestych XX wieku ukazały się w Polsce pierwsze tłumaczenia tekstów Lovecrafta sygnowane przez osobę posługującą się pseudonimem Żalny, a warto przypomnieć, że Stefan Grabiński pod tym pseudonimem opublikował swoje pierwsze utwory.

            U każdego z czterech twórców możemy znaleźć identyczne motywy, mroczne obsesje powracające z tekstu na tekst, podobne filozoficzne wizje świata i człowieka. Od Poe pozostali zapożyczają opisy makabry, wszechobecną śmierć z jej fizycznymi oznakami, skutkami rozkładu, wpływ narkotyków i alkoholu na percepcję rzeczywistości, obrazy szaleństwa, przenikanie się jawy i snu. Lovecraft do perfekcji doprowadza własną mitologię z panteonem niewyobrażalnych istot o boskich mocach, pochodzących z innych światów. Ich ewentualny powrót (we śnie i w rzeczywistości) staje się źródłem „kosmicznego horroru”, irracjonalnego strachu przed nieznanym, niewyobrażalnym i nienazwanym, gdy człowiek spotyka się ze zjawiskami, których nie jest w stanie objąć umysłem, a które często przyprawiają go o obłęd. Grabiński również rozwija swoją koncepcję mitologii kosmicznego, wielkiego ruchu z centralną figurą Demona Ruchu oraz mitologii ognia z postaciami żywiołaków, Czerwonej Magdy, czyli duchów zrodzonych z ognia. Motywy światów równoległych (obecne u Raya i Lovecrafta), demoniczne kobiety (odsyłające do galerii postaci kobiecych Poe: Ligei, Morelli, Eleonory, Bereniki) są charakterystyczne dla twórczości polskiego fantasty. Wreszcie, zakazane księgi przypominające lovecraftowski Necronomicon, tajemnicze kulty (tak istotne dla fantastyki Lovecrafta i Grabińskiego), czarna magia, okultyzm, demonologia i kosmiczny strach przed nieznanym cechują fantastykę Jeana Raya.

            Nasza konferencja będzie stanowić próbę zbadania tajemniczych paraleli łączących tych czterech pisarzy, specyfiki ich fantastyki. Czekamy zarówno na wybrane ujęcia komparatywne ich twórczości, jak i na prace poświęcone jednemu z nich.

Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń (i ewentualnych pytań) w językach angielskim, francuskim, polskim na adres: adj.loska@gmail.com oraz w języku włoskim na adres clasalmeri@gmail.com do 20.04.2016.

Prosimy o przesyłanie propozycji dotyczących fantastyki Grabińskiego zwłaszcza (choć nie tylko) w języku polskim, zaś abstraktów o fantastyce Poe, Raya, Lovecrafta w jednym z języków kongresowych: angielskim, francuskim, włoskim.

            Organizatorzy udzielą odpowiedzi o przyjęciu zgłoszenia do 30.04. 2016. Konferencja odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2016 w Sosnowcu, w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ (ul. Grota-Roweckiego 5, 41-205).

            Opłata konferencyjna 100 Euro pokrywa koszty publikacji (po uzyskaniu pozytywnej recenzji), przerwy kawowe oraz materiały konferencyjne, natomiast nie obejmuje kosztu przejazdów, wyżywienia oraz noclegów uczestników. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w bankiecie są proszone o wpłatę dodatkowych 25 Euro. Szczegóły dotyczące płatności zostaną podane w terminie późniejszym.

 

Komitet organizacyjny:

 

Przewodnicząca: dr hab. Katarzyna Gadomska

Członkowie: dr Claudio Salmeri, dr Zuzanna Szatanik, dr Joanna Warmuzińska-Rogóż, mgr Aleksandra Bogusławska, mgr Agnieszka Loska, mgr Adam Niglus, mgr Anna Swoboda.

Sekretarze: mgr Agnieszka Loska, dr Claudio Salmeri       

 






Aktualizacja:  2016-02-29 11:59:53