Obcy w labiryncie kultur


MINIONA -

UKSW, Aula im. Roberta Schumana, bud. 21
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Fenomen „obcego” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem badaczy nauk społecznych stając się coraz bardziej użytecznym narzędziem poznawczym. Od ubiegłego roku znów stanął w centrum dyskusji publicznej, wraz z napływem uchodźców i imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do Europy. W wyniku kryzysu imigracyjnego jaki ogarnął kraje Unii Europejskiej (oraz z nimi sąsiadujące jak Serbia, Macedonia, Kosowo) zabranie głosu przez naukowców reprezentujących nauki społeczne, w szczególności socjologów jest, naszym zdaniem niezbędne. Stałe zgłębianie tej problematyki w sposób naukowy jest kluczowe, gdyż brak wiedzy wraz z bliżej nieokreślonym „strachem” - prowadzą do niebezpiecznych zachowań, patologii związanych z przejawami etnocentryzmu, rasizmu, ksenofobii, agresji, a wreszcie przemocy skierowanej wobec osób i grup klasyfikowanych jako „obce”.

Obcość kulturowa i fizyczna jest powodem stałych konfrontacji między tuziemcami a przybyszami z innych, obcych światów. Dlatego naukowcy mają obowiązek zaangażować się w badanie sytuacji przybyszów w społeczeństwie polskim, i szerzej -  europejskim, poszukując społecznych i psychologicznych źródeł w wykluczaniu i prześladowaniu. Ofiary wojen szukają schronienia, a równocześnie generowana jest niebezpieczna narracja światopoglądowa na ich temat, przy jednoczesnym wzroście niebezpiecznych zachowań samych przybyszów (terroryzm, przestępczość, gwałty). Wraz z deficytem naukowej, czyli racjonalnej diagnozy i oceny rozpoznającej sytuację kryzysową oraz kontekst geopolityczny eskaluje się dyskurs nienawiści w niektórych środowiskach politycznych czy ruchach ideologicznych. Celem konferencji jest uczciwe i pogłębione omówienie szeregu wymiarów   „obcości”, z uwzględnieniem takich zjawisk jak mechanizmy powstawania nowych stereotypów i uprzedzeń, jak i utwardzenia tych „tradycyjnych” wobec wszelkich mniejszości (np. etnicznych, narodowych, regionalnych, religijnych, itp.), źródeł stygmatyzowania i dyskryminowania „innych”, nie tylko na obszarze stricte kulturowym, ale także w sferze ekonomicznej i politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji uchodźców i imigrantów.

W tej debacie nie może zabraknąć także tematu labiryntów i zakamarków kultur, w którym przychodzi nagle żyć „innym”, często nierozumiejącym zastanego społecznego środowiska, próbującym się odnaleźć w nowym kontekście, szukającym pomocy i zrozumienia. Na tych fundamentach, istotnych dla naszego problemu „obcości” pragniemy jak najszerzej rozpatrywać problemy wyobcowania, marginalizacji, ekskluzji, nie ograniczając się ani do jednego paradygmatu, ani do jednej teorii, wreszcie do jednej dyscypliny naukowej. Dlatego zapraszamy do dyskusji i uczestnictwa w naszej konferencji badaczy zajmujących się socjologią etniczności, socjologią kultury, socjologią wiedzy, socjologii pogranicza, jak i antropologów kulturowych.

 

Konferencja naukowa rozpocznie się wykładem inauguracyjnym pani prof. Ewy Nowickiej-Rusek.

 

Skład Komitetu Naukowego Konferencji:

 

prof. dr hab. Sławomir Łodziński

prof. dr hab. Ewa Nowicka-Rusek

prof. dr hab. Włodzimierz Okrasa

prof. dr hab. Andrzej Wójtowicz

dr hab. Mirosław Sadowski, prof. UWr

dr hab. Krzysztof Wielecki, prof. UKSW






Źródło:  http://is.wnhis.uksw.edu.pl/node/540

Aktualizacja:  2016-02-29