IV SPOTKANIA Z GATUNKAMI: WESTERN


MINIONA -

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

            IV konferencję z cyklu SPOTKANIA Z GATUNKAMI postanowiliśmy poświęcić najbardziej amerykańskiemu z gatunków filmowych, WESTERNOWI.

Łukasz Plesnar wskazuje, że western obok komedii (której przyglądaliśmy się podczas trzecich Spotkań z gatunkami) jest najstarszym gatunkiem filmowym. Rick Altman pisał zaś, że z kulturowego punktu widzenia należy (…) położyć nacisk na wartość westernu jako gatunku ściśle amerykańskiego, doskonałego tygla ludów – szczególnie w okresie narastających niepokojów związanych z nieuregulowaną w żaden sposób imigracją.

            Czy mimo ponad wieku istnienia western wciąż okazuje się gatunkiem żywotnym, pozwalający na kreację treści widowiskowych i artystycznych? Czy jednocześnie nadal przynosi on producentom zyski, a w oczach widzów okazuje się niezmiennie atrakcyjny?

 

            W ramach konferencji chcielibyśmy przyjrzeć się m.in.:

– prehistorii westernu, jego korzeniom w kulturze i sztuce amerykańskiej;

– formowaniu gatunku filmowego, jego wczesnego, niemego okresu;

– westernowi w złotym okresie Hollywoodu;

– erze antywesternów i spaghetti westernów;

– współczesnemu westernowi realizowanemu przez takich twórców, jak Quentin Tarantino, bracia Coen, Alejandro Inarritu oraz Gore Verbinski;

­– westernowym seriom kinowym, charakterystycznym bohaterom i gwiazdom kina westernowego;

– reżyserom szczególnie chętnie zajmujących się westernem takim, jak Howard Hawks, John Ford, Sergio Leone, Sam Pekinpah i John Sturges;

– reaktualizacjom westernowym m.in. w kinematografiach europejskich;

– westernowym serialom telewizyjnym i estetyce westernu w telewizji.

Konferencja odbędzie się 20 oraz 21 maja w Łodzi na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Pomorska 171/173).

Do refleksji zapraszamy przedstawicieli wszelkich dziedzin humanistycznych ze szczególnym uwzględnieniem filmoznawców, kulturoznawców oraz medioznawców.

Na Państwa zgłoszenia i abstrakty (do 300 słów) czekamy do 10 maja. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres konferencje.krytykow@gmail.com. Udział w konferencji jest bezpłatny.






Źródło:  https://www.facebook.com/spotkaniazgatunkami/

Aktualizacja:  2016-04-14 21:18:38