Niderlandystyka Interdyscyplinarnie IV. Imigrant? Uchodźca? Azylant? Europa wobec innego


MINIONA -

Katedra Filologii Niderlandzkiej, Ośrodek Kultury Niderlandzkiej
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Studentów Niderlandystyki Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową cyklu Niderlandystyka Interdyscyplinarnie pod tytułem „Imigrant? Uchodźca? Azylant? Europa wobec Innego”, która odbędzie się w środę 1 czerwca 2016 roku.

Rozgrywający się na naszych oczach kryzys uchodźczy każe postawić wiele pytań na temat migracji w kontekście europejskim, polityki wokół niej oraz stosunku Europejczyków do przybyszów. Podczas konferencji chcielibyśmy wspólnie pochylić się nad kwestią migracji do Europy po II wojnie światowej, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej. Punktem wyjścia może być ogólna obserwacja, że przemieszczenia ludności z oraz do Europy, jak i wewnątrz niej samej, są integralną częścią europejskiej historii i jako takie nie są fenomenem naszych czasów. Z konieczności ograniczamy się jednak do okresu po roku 1945.

Najpierw fala emigracji Europejczyków po II wojnie światowej, później czasowe migracje ekonomiczne z Południa kontynentu na Północ, aż po otwarcie się na imigrantów zarobkowych z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz pomoc uchodźcom przybywającym z coraz to nowych stref konfliktu na świecie, wszystko to kształtuje europejski dyskurs odnośnie migracji. A może właśnie tocząca się dyskusja oderwana jest od szerszego historyczno-politycznego kontekstu? Jeśli dodamy do tego migracje postkolonialne oraz ekonomiczne wewnątrz samej Unii Europejskiej, otrzymujemy kompleksowy zespół zjawisk domagających się głębszej analizy.
Jakie założenia leżały u podstaw chęci bądź konieczności przyjęcia imigrantów/uchodźców w krajach takich jak Niemcy, Francja, Szwecja czy Holandia? W jaki sposób powojenny kryzys europejskiej tożsamości wpłynął na integrację przybyszów z jednej strony, a ich postrzeganie przez społeczeństwa krajów przyjmujących z drugiej? Jak ewoluowała polityka migracyjna w odniesieniu do poszczególnych grup przybyszów? Na ile koncepcja społeczeństwa multikulturowego zakorzeniła się w myśli europejskiej i jakie praktyczne formy przybrała? Jaki wpływ na ekonomię i kulturę krajów Europy Zachodniej wywarły poszczególne fale migrantów? O jakich doświadczeniach na polu kulturowo-politycznym należy mówić w kontekście pierwszej, drugiej i kolejnych generacji migrantów?
Należy również zapytać, w którym momencie imigranci zaczęli być w społeczeństwie rozpoznawani jako osobne grupy, a następnie traktowani w kategoriach swoistego „problemu”. Na czym polega ów „problem” – czy to Europejczycy uprzedzeni wobec Obcego, nieznanego, czy może imigranci nierespektujący miejscowych norm? Jaką rolę odgrywa tutaj islam oraz czynniki ekonomiczne? Co położyło fundamenty dla ideologii integracji i asymilacji? Na ile problematyka uchodźcza/imigracyjna weszła do europejskiej kultury, literatury, i jakie wywołuje reakcje?

Potrzeba interdyscyplinarnej analizy zjawiska staje się szczególnie widoczna w kontekście trwającego od 2015 roku w Europie kryzysu migracyjnego. Już samo jego nazewnictwo przysparza problemów – czy należy mówić o kryzysie „migracyjnym”, „uchodźczym”, a może „imigracyjnym”? Jak z punktu widzenia języka kształtowane są narracje o uchodźcach i imigrantach? W jaki sposób grupy te w ogóle mogą być rozróżniane? Z jakimi obrazami medialnymi toczącego się kryzysu mamy do czynienia? Jak różnią się te narracje pomiędzy Europą Zachodnią a Środkowo-Wschodnią, w tym Polską? Jaki obraz Innego podpowiada zbiorowa świadomość poszczególnych krajów europejskich? W jaki sposób kryzys uchodźczy wpływa na poszególne dziedziny życia społecznego czy też na postawy wobec integracji europejskiej?

Sformułowane powyżej pytania pokazują mnogość perspektyw, z których można patrzeć na tematykę migracji w kontekście europejskim, od nauk historycznych, przez socjologię i politologię, aż po językoznawstwo, literaturoznawstwo i studia medioznawcze.






Źródło:  https://www.facebook.com/Ko%C5%82o-Naukowe-Student%C3%B3w-Niderlandystyki-846013688852521/

Aktualizacja:  2016-04-27 10:16:09