Religia a wyzwania współczesności z perspektywy nauk społecznych


MINIONA -

Kraków

Szanowni Państwo,
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w kolejnej edycji corocznej konferencji naukowej Sekcji Socjologii Religii Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, którą zatytułowaliśmy Religia a wyzwania współczesności z perspektywy nauk społecznych.

Czym są tytułowe wyzwania współczesności i jak wyraża się rola religii w konfrontacji z nimi? Co w tym obszarze stanowi „temat dnia” dla wszystkich, którzy podejmują się refleksji nad religią? Jeśli odnosić się do dyskusji, toczących się w przestrzeni publicznej, do takich tematów na pewno należą migracje, uchodźcy, terroryzm,  redefinicje  swojskości i obcości, fundamentalizm  versus religia „zastępcza” czy duchowość – a w każdym z tych obszarów mieści się pytanie o rolę religii, formułowane też najczęściej w określonym kontekście teoretycznym i  kulturowym.
O ile klasycy  socjologii religii koncentrowali się na szeroko ujmowanych społecznych funkcjach religii, o tyle z czasem pojawiały się próby spojrzenia na zjawiska i procesy religijne z perspektyw alternatywnych, zróżnicowanych, i – podobnie jak w innych obszarach refleksji także tu mamy do czynienia z rosnącą specjalizacją a badacze społeczni biorąc na warsztat zjawiska religijne, wykorzystują rozmaite stanowiska teoretyczne i podejścia metodologiczne.

Zapraszamy Państwa do Krakowa. Środowisko krakowskie, reprezentowane przez kilka ośrodków skupiających badaczy religii, integruje się w przekonaniu, że socjologowie religii mają

dziś wiele zrobienia. Mamy nadzieję, że nasza konferencja stanie się okazją do spotkania wielu badaczy - nie tylko socjologów - którzy w swojej pracy dotykają tej tematyki, przedyskutowania aktualnych kwestii, prezentacji ważnych i interesujących przedsięwzięć badawczych, nowatorskich teorii i metod.

Proponujemy udział w następujących sesjach tematycznych:
1. Integracyjne i dezintegracyjne funkcje religii w konfliktach współczesnego świata.
2. Religie w dyskursie społecznym.
3. Religia a migracja, imigranci i uchodźcy.
4. Instytucje religijne i agendy religii alternatywnych w przestrzeni publicznej.
5. Wielokulturowość świata a religie: dominujące, mniejszościowe, nowe ruchy religijne.
6. Religia a dobrostan społeczny. Stare i nowe problemy.

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania propozycji wystąpień przez formularz rejestracji znajdujący się na stronie http://wh.uci.agh.edu.pl/konferencje/religia/ do dnia 15.07. br.






Źródło:  http://wh.uci.agh.edu.pl/konferencje/religia/

Aktualizacja:  2016-06-15 21:27:10