" Polsko-białoruskie związki literackie, językowe i kulturowe"


MINIONA -

Obrady Plenarne Sala Senatu Pałac Kazimierzowski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 / WLS UW, ul. Szturmowa 4
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Historia Polski i Białorusi – dwóch graniczących ze sobą państw – przeplatała się niejednokrotnie na przestrzeni dziejów. Efektem owego przenikania i nakładania się jest wspólne dziedzictwo kulturowe obydwu narodów obecne w języku, literaturze, folklorze i oczywiście historii. Stanowi ono wciąż ciekawy i co ważne, domagający się odkrycia i opisania materiał badawczy, będący od wielu lat przedmiotem zainteresowania wielu badaczy związków polsko-białoruskich.
Swoje piętno – signum temporis – odcisnęły na literaturze, kulturze i języku przemiany polityczne początku lat 90. XX wieku. Przygotowania do wejścia do Unii Europejskiej i pełne w niej członkostwo przyczyniły się do zmiany polityki wobec mniejszości narodowych. Obecnie mniejszość białoruska, korzystając z pełni swoich praw aktywnie działa w przestrzeni kulturowej i społecznej, prezentuje swoje osiągnięcia, historię i kulturę. To właśnie dzięki temu Podlasie mieni się różnymi barwami, brzmi różnymi językami, które jednak nie dzielą a łączą, przypominając o wielonarodowym dziedzictwie tych terenów
Na tle związków polsko-białoruskich ciekawie zarysowują się badania nad kulturą, społecznością, historią i polityką obu państw. To tylko niektóre z możliwych ujęć tematyki polsko-białoruskich związków literackich, językowych i kulturowych, których wachlarz chcemy rozszerzać. Związki te od lat były motywem przewodnim badań naukowych Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Celem konferencji Polsko-białoruskie związki literackie, językowe i kulturowe organizowanej przez Katedrę Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego jest pokazanie w możliwie jak najszerszy sposób kierunków zainteresowań polskich i europejskich badaczy tematyką polską-białoruską oraz potencjalnych pól zainteresowań wyrastających z tego obszaru badawczego.
Do wzięcia udziału w konferencji Katedra Białorutenistyki UW zaprasza przedstawicieli różnych środowisk naukowych z Polski i z zagranicy.






Aktualizacja:  2016-06-28