Wymiary antagonizowania się kultur we współczesnej Europie – narodowe, etniczne i wyznaniowe konotacje akulturacji, socjalizacji i edukacji


MINIONA -

Instytut Pdagogiki UWr
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Cechą współczesnej Europy jest bardziej postępujące zróżnicowanie kulturowe niż jej kulturowa homogeniczność. W efekcie wielość odmiennych kultur, w przestrzeni określonego społeczeństwa, kreuje sobie właściwe porządki społeczne, lokując je na kontinuum konflikt – porozumienie. Towarzyszą temu procesy chroniące kulturę dominującą, marginalizujące kultury mniejszości (etnicznych, narodowych, wyznaniowych), ale także procesy mieszania się kultur i wzajemnego ich przenikania. Największego jednak zagrożenia upatrywać należy w działaniach na rzecz ochrony wyłącznie własnej tożsamości kulturowej bez otwarcia się na kultury odmienne. Taki stan rzeczy sprzyja antagonizacji kultur. W sytuacji intensywnie rosnącej migracji, a zwłaszcza uchodźctwa, zjawisko to zyskuje na sile, a konflikty powstające na tle odmienności kulturowej występują coraz częściej. Trudno przy tym o skuteczne strategie  rozwiązywania  konfliktów powstających na tle odmienności kulturowej. Skutki zderzania się / konfrontacji odmiennych kultur dynamizują w konsekwencji codzienność zróżnicowanych kulturowo społeczeństw, w których zachodzą procesy akulturacji, socjalizacji i edukacji, zarówno wśród przedstawicieli kultury dominującej, jak i kultur mniejszościowych. Rodzą się zatem pytania o wymiary antagonizowania się kultur,  o jakość tych procesów, w szczególności  ku czemu orientują ich uczestników? Udzielenie odpowiedzi na te pytania wymaga interdyscyplinarnego namysłu nad następującymi zagadnieniami:

Etniczne, narodowe i wyznaniowe obszary napięć w europejskim dyskursie kulturowym. 
Mentalność etniczna jako źródło konfliktów.
Polityka (polityki) wobec mniejszości narodowych i etnicznych we współczesnej Europie.
Pluribus unum czy unitas multiplex? Perspektywy krajobrazu kulturowego Europy - empiryczne wskaźniki zmian społecznych. 
(Re)definicja wielokulturowego ładu społecznego.
Przestrzenie przezwyciężania antagonizmów kulturowych.
Akulturacja w sytuacji konfliktu kultur.
Socjalizacja i edukacja na stykach kultur.
Wielokulturowość w przestrzeni instytucjonalnej – między inkluzją a wykluczeniem.

Zagadnienia te chcemy uczynić przedmiotem organizowanej konferencji naukowej, do udziału w której zapraszamy badaczy problematyki wielokulturowości z różnych dyscyplin naukowych. Interdyscyplinarny bowiem ogląd wymiarów antagonizowania się kultur będzie przyczynkiem do redefinicji procesów akulturacji, socjalizacji oraz edukacji zachodzących w zróżnicowanych kulturowo społeczeństwach, sytuujących się w europejskiej przestrzeni.






Źródło:  http://mcs.uni.wroc.pl/pl/komunikat-2016/

Aktualizacja:  2016-08-31 09:02:36