Różnorodność i profile metaboliczne biofilmu modelowego dla sieci wodociągowej


MINIONA -

Internet, webinarium on-line
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Osoba prowadząca: dr Izabela Biedroń

Błonę biologiczną (biofilm) można zdefiniować jako wielogatunkową społeczność mikroorganizmów związaną z powierzchnią poprzez wydzielane zewnątrzkomórkowe substancje polimerowe (EPS). Struktura błony biologicznej jest niejednorodna, zawiera liczne kanały, puste przestrzenie oraz rejony zmineralizowane.

System dystrybucji wody do picia jest środowiskiem rozwoju błony biologicznej, niezależnie od stosowanych tam środków dezynfekujących. Kontrola rozwoju tej struktury jest istotna, ponieważ dojrzały biofilm może stać się rezerwuarem mikroorganizmów potencjalnie patogennych oraz intensyfikować procesy korozji w wyniku reakcji metabolicznych prowadzonych przez drobnoustroje.

Każdy system dystrybucji charakteryzuje się własnym składem gatunkowym mikroorganizmów, dlatego też niemożliwe jest wyciągnięcie ogólnych wniosków odnośnie bioróżnorodności błony biologicznej.

Celem prezentacji jest przedstawienie charakterystyki mikroflory tworzącej błonę biologiczną w sieci wodociągowej miasta Wrocławia oraz omówienie różnic w strukturze i profilu metabolicznym biofilmu utworzonego na różnych materiałach technicznych.

Prosimy o składanie zgłoszeń na formularzu zgłoszenia dostępnym na stronie internetowej: www.ietu.katowice.pl/aktual/Seminaria_IETU/seminaria_IETU.htm

Zgłoszenia przyjmowane są do 12 grudnia br.

Zapraszamy również do obejrzenia nagrań archiwalnych seminariów IETU.






Źródło:  http://www.ietu.katowice.pl/aktual/Seminaria_IETU/seminaria_IETU.htm

Aktualizacja:  2016-12-05 15:47:32