OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA HYDROLOGICZNA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA WODY „NATURALNE I ANTROPOGENICZNE ZMIANY OBIEGU WODY”


MINIONA -

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Konferencja adresowana jest przede wszystkim do doktorantów i studentów Nauk o Ziemi i służyć ma wymianie doświadczeń oraz integracji środowiska młodych hydrologów.

Obieg wody w skali lokalnej i regionalnej uzależniony jest od przebiegu procesów naturalnych i antropogenicznych, które nie tylko kształtują, ale także modyfikują strukturę bilansu wodnego. Istotne w tym zakresie są badania wpływu zmian klimatu, jak również poszczególnych form działalności człowieka na wielkość i jakość zasobów wodnych, które wpływają znacząco na pozostałe elementy środowiska przyrodniczego. Stopień rozpoznania zasobności wodnej zlewni, granic ich naturalnej odporności na wpływy zewnętrzne oraz zdolności systemu hydrologicznego do samoregulacji i odnawialności, jak również określenie charakteru i potrzeb użytkowników zasobów wodnych, stanowią nieodłączny element strategii zintegrowanego i zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi i ich ochrony, również w sytuacjach wystąpienia ekstremalnych zdarzeń hydrologicznych typu powódź czy susza.

Problematyka ta wpisuje się w nurt współczesnych badań hydrologicznych oraz inżynierii i gospodarki wodnej, których wyniki są cenne zarówno w aspekcie metodycznym i poznawczym, jak również utylitarnym, co daje możliwość ich wykorzystania na różnych poziomach analiz i wnioskowania oraz podejmowania działań i decyzji w zakresie integracji systemu zarządzania zasobami wodnymi. Doskonała okazją do wymiany doświadczeń w tym zakresie jest organizowana konferencja, której celem jest prezentacja wyników badań z zakresu hydrologii i inżynierii wodnej.

W ramach konferencji przewidziane są sesja referatowa oraz sesja posterowa, w trakcie których odbędzie się konkurs na najlepszy referat oraz poster. Istnieje możliwość publikacji wyników prezentowanych podczas Konferencji w formie artykułów, które ukażą się w Czasopiśmie Badania Fizjograficzne Seria A – Geografia Fizyczna UAM PTPN (5 pkt. lista B MNiSW) - http://badaniafizjograficzne.amu.edu.pl/. Wymaganych jest minimum 12 artykułów, by monografia została wydana. Decyzje o zakwalifikowaniu artykułów do publikacji podejmuje Komitet Naukowy Konferencji.






Źródło:  http://hydrolog.home.amu.edu.pl

Aktualizacja:  2016-12-09 20:33:33