Ikonografia w naukach pomocniczych historii – 
znaczenie przekazów obrazowych w badaniach historycznych


MINIONA -

Wydział Historyczny UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Temat konferencji ma wpisać się we współczesny interdyscyplinarny dyskurs naukowy, w którym ikonografia cieszy się zainteresowaniem badaczy z wielu dziedzin naukowych m. in. historii, historii sztuki, antropologii, etnologii, etnografii, archeologii, muzykologii i innych. Pragniemy zatem zaprosić studentów i doktorantów różnych kierunków humanistycznych do uczestnictwa w konferencji.

Jak wspomnieliśmy powyżej, ikonografia historyczna cieszy się w ostatnich latach żywym zainteresowaniem. Za tego przyczynę możemy uznać fakt, że obrazy posiadają szerokie spektrum interpretacji przed którym stawia się badacz, który próbując przede wszystkim odczytać zawarte w nim treści, interpretuje – często szeroki i wieloznaczny – przekaz zawarty w źródle. Nie możemy również zapominać o tym, że ikony tj. znaki otaczały i otaczają nas wszędzie.

W naukach pomocniczych historii obrazy występują na różnego rodzaju pozostałościach, które człowiek wytwarza począwszy od prahistorii do czasów nam współczesnych. Należy pamiętać o tym, że pełniły one określone funkcje i zastosowanie. Były wynikiem myśli, przekazywały odpowiednie treści, które trzeba było umieć odczytać. Wiele z prób odczytu wcześniejszych przekazów nie przetrwały próby czasu (zdezaktualizowały się), inne natomiast zostały przyjęte przez współczesnych badaczy, jeszcze inne czekają na nowe interpretacje. Jedno jest pewne, że sprawa interpretacji wielu źródeł jest otwarta, przez co stoicie Państwo przed szerokim polem do refleksji i dyskusji.

Opłata konferencyjna wynosi 100 zł. Przeznaczona zostanie na pokrycie kosztów zakupu materiałów konferencyjnych, organizację przerw kawowych oraz obiad, który zostanie zorganizowany zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia konferencji.

Zgłoszenia wraz z abstraktami (z bibliografią, która powinna zawierać literaturę przedmiotu i źródła) prosimy przesyłać w formie wypełnionego formularza na adres e-mailowy: konferencjanphuam@gmail.com.  

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 marca 2017 r. Odpowiedzi o przyjęciu, bądź odrzuceniu abstraktu otrzymają Państwo drogą mailową do 30 marca 2017 r.

Informujemy, że nie zapewniamy noclegu z 9 na 10 czerwca. 

Wszelkie pytania prosimy kierować pod podany powyżej adres e-mailowy,
zaś formularz zgłoszeniowy dostępny jest do pobrania na stronie na facebook-u: https://www.facebook.com/events/720935761391235/

i pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/0B3NbPfpPHsVwYWpFU0ZYQmRkTEk/view?usp=sharing 

Opiekunem merytorycznym konferencji jest dr hab. Paweł Stróżyk






Źródło:  https://www.facebook.com/events/720935761391235/

Aktualizacja:  2017-01-20 20:31:28