Rzym a Półwysep Iberyjski. Różnorodność relacji od starożytności po współczesność.


MINIONA -

Uniwersytet Łódzki, Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne UŁ
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Katedra Filologii Klasycznej i Katedra Filologii Hiszpańskiej Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej Rzym a Półwysep Iberyjski. Różnorodność wzajemnych relacji od starożytności po współczesność.

Historia Półwyspu Iberyjskiego nie zaczęła się wraz z jego podbojem dokonanym przez Rzymian, jednak ich wkroczenie na Półwysep wywarło ogromny wpływ na losy zamieszkujących tam ludów. Od czasów wojen punickich Półwysep był stopniowo przez nich podbijany, zmieniał się jego podział administracyjny, ulegała transformacjom jego struktura społeczna i zawiązujące się stosunki gospodarcze i handlowe. Niezwykle istotną rolę pełniły wpływy językowe, kulturowe i religijne, jako że na Półwyspie kształtowały się dzisiejsze języki romańskie Hiszpanii i Portugalii, a pod wpływem wzorców rzymskich powstawała literatura łacińskojęzyczna. Stąd pochodzili zasłużeni dla Rzymu Seneka i Marcjalis, a także dwaj cesarze, Trajan i Hadrian. Rzymska okupacja wpłynęła na rozwój tutejszego budownictwa, systemu dróg i techniki, o czym wciąż przypominają licznie zachowane pozostałości rzymskich miast i akweduktów. Mimo że Rzymianie zostali ostatecznie wyparci z Półwyspu Iberyjskiego, konsekwencje tych kontaktów okazały się niezwykle trwałe. Elementy kultury starożytnego Rzymu są wciąż żywe nie tylko na Półwyspie, ale również w innych pozostających pod jego wpływem krajach, zaszczepione wraz z nowożytnymi podbojami kolonizacyjnymi.
Celem wspólnej refleksji nad tymi zagadnieniami będzie rozpoznanie stanu badań zarysowanej powyżej problematyki w Polsce oraz możliwość wymiany skupionych na tych kwestiach doświadczeń badawczych z prelegentami zagranicznymi. Mamy też nadzieję, że podczas obrad wyłonią się również nowe szczególnie interesujące kwestie badawcze, które w przyszłości staną się przedmiotem badań we wspólnie prowadzonych projektach.

Do udziału w organizowanej przez nas interdyscyplinarnej konferencji zapraszamy literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców, historyków, historyków sztuki, archeologów i innych badaczy zainteresowanych tą tematyką.
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń referatów, które będą dotyczyły następujących zagadnień związanych z wzajemnymi relacjami mieszkańców starożytnego Rzymu i Półwyspu Iberyjskiego:
1. Historia podbojów Półwyspu przez Rzymian.
2. Relacje polityczne, gospodarcze i handlowe w czasach starożytnych.
3. Wzajemne wpływy językowe.
4. Wzajemne wpływy i inspiracje w literaturze – np. gatunki, poetyka, tematyka, toposy, mity.
5. Recepcja literatury rzymskiej na Półwyspie Iberyjskim oraz w innych krajach hiszpańskojęzycznych – naśladownictwo, kontynuacja, modyfikacje wzorców.
6. Inspiracje w sztuce.
7. Pozostałości kultury materialnej z czasów rzymskich na terenie Półwyspu.
8. Migracje ludności w czasach starożytnych i w epokach późniejszych.
9. Transport i turystyka.
10. Wzajemne wpływy w dziedzinie religii.
11. Codzienne zwyczaje Rzymian i ich wpływ na życie mieszkańców Półwyspu.
12. Recepcja i aktualność tradycji starożytnego Rzymu w kulturze nowożytnej Półwyspu Iberyjskiego oraz innych krajów hiszpańskojęzycznych.

Języki konferencji: polski, angielski, hiszpański

Oplata konferencyjna: 400 zł / 100 euro (obejmuje koszt uczestnictwa, materiałów konferencyjnych, przerw kawowych, dwóch obiadów, bankietu i publikacji monograficznej złożonej z wybranych artykułów).
Propozycje tematów wraz ze streszczeniem (do 1500 znaków) prosimy kierować do 31 stycznia 2017 roku pocztą elektroniczną na adresy organizatorów: 

adriana.grzelak-krzymianowska@uni.lodz.pl

Miejscem obrad będzie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 16/18 w Łodzi.






Źródło:  http://www.filklas@uni.lodz.pl

Aktualizacja:  2017-01-29 16:07:53