X Łódzka Wiosna Młodych Historyków


MINIONA -

Instytut Historii UŁ
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

X Łódzka Wiosna Młodych Historyków

interdyscyplinarna konferencja studencko-doktorancka
(Łódź, 6-8 kwietnia 2017 roku)

 

Studenckie Koło Naukowe Historyków UŁ ma zaszczyt zaprosić  studentów i doktorantów kierunków humanistycznych do udziału w konferencji – X Łódzka Wiosna Młodych Historyków (interdyscyplinarna konferencja międzynarodowa). 

 

Jest to już dziesiąte spotkanie w ramach Łódzkiej Wiosny. Z okazji jubileuszu chcielibyśmy zaprosić Państwa do uczestnictwa w obradach w  ramach czterech paneli. Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas różnorodność tematyczna, stanie się inspiracją do licznych debat i dyskusji.

 

Panel I: Krwawa i bezkrwawa, obraz rewolucji na przestrzeni dziejów.

Przedstawiamy panel poświęcony tematyce szeroko pojętych rewolucji. W jego ramach omawiane zostaną nie tylko akty o charakterze militarnym, lecz także przełomowe zdarzenia z zakresu polityki, kultury, obyczajowości czy gospodarki. Chcielibyśmy  zachęcić do spojrzenia na rewolucję nie tylko oczami historyka, ale również przez pryzmat literatury, filozofii, filmu czy sztuki.

 

 

Panel II: Zderzenie dwóch światów, czyli o stosunkach międzykulturowych.

Zetknięcie różnych kultur od zawsze wywoływało silne emocje. Strach i ciekawość, nieufność i fascynacja  niosły rozmaite skutki. Od podboju i kolonizacji, przez wojny i konflikty aż po wieloletnią przyjaźń i owocną współpracę. Celem panelu jest wywołanie dyskusji nad różnorodnymi aspektami tych relacji.

 

Panel III: Cudze chwalicie, swego nie znacie – historia regionalna.

Zafascynowani odległymi krajami często zapominamy o tym co nas otacza. A jednak mała ojczyzna, jej historia i kultura są częścią nas samych. Panel ten ma na celu wyeksponowanie tematyki regionalnej. W jego ramach chcielibyśmy zaprezentować wydarzenia, sylwetki słynnych ludzi, a także znane oraz zapomniane epizody związane z poszczególnymi regionami Polski.

 

 

Panel IV: Biorąc nogi za pas, motyw ucieczki na przestrzeni dziejów.

Mówią, że strach dodaje skrzydeł. Jednak czy jest on jedynym powodem  dla którego ludzie decydują się na ucieczkę? W tym panelu zapraszamy do dyskusji nad motywami a także rodzajami ucieczki na przestrzeni dziejów oraz w  literaturze, sztuce i filmie. Chcielibyśmy by nie zabrakło również refleksji o aspekcie prawnym, filozoficznym i psychologicznym.

 

Obrady toczyć się będą w dniach 6-8.04.2017 w gmachu Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Kamińskiego 27 a. w Łodzi.

 

 

Termin zgłaszania referatów:   Zgłoszenia przyjmujemy do 5 marca 2017 r.

 

 Formularz zgłoszeniowy znajdziecie  Państwo pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeaGWjd9jyR6skf7Gt1WzrkYYfg2FJd_Bu0VAGxqnYJUpeAhw/viewform

 

 Czas wygłoszenia referatu wynosi 20 minut. Przyjmujemy referaty w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, czeskim, słowackim, hiszpańskim, węgierskim, ukraińskim.

 

 Opłata konferencyjna  wynosi 70 zł. i obejmuje materiały konferencyjne, przerwę kawową, obiad w dniu wystąpienia i udział w imprezie integracyjnej

 

Istnieje możliwość publikacji artykułu opartego na referacie w kolejnym tomie serii wydawniczej ”Vade Nobiscum", który ukarze się drukiem przed końcem roku akademickiego.

 

Wszelkie istotne informacje będziemy umieszczać na facebookowym profilu wydarzenia:www.facebook.com/lodzkawiosna. Zapraszamy też do śledzenia strony naszego koła naukowego: sknh.uni.lodz.pl

 

Na wszelkie pytania uwagi i wątpliwości będziemy odpowiadać za pośrednictwem skrzynki mailowejlodzkawiosna@gmail.com.

 

Komitet Organizacyjny






Źródło:  http://www.facebook.com/lodzkawiosna

Aktualizacja:  2017-02-03 18:38:41