RZECZY – MIEJSCA – EMOCJE


MINIONA -

Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Filologiczny
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Po raz kolejny zapraszamy do udziału w konferencji naukowej poświęconej ujmowanym interdyscyplinarnie emocjom. Owocem spotkań minionych są recenzowane tomy: Emocje  –  Ekspresja  –  Poetyka  – przegląd zagadnień (2013), Emocje – Literatura – Medycyna (2015), Emocje – Język – Literatura (2016) oraz nowe impulsy intelektualne, domagające się zagospodarowania.  

Tegoroczna – czwarta – konferencja Rzeczy – Miejsca – Emocje odbędzie się, tradycyjnie, w pierwszych dniach czerwca. Jest ona wyjątkowa o tyle, że wpisuje się w żywe na białostockiej polonistyce zainteresowanie geopoetyką, udokumentowane książką pokonferencyjną Zakładu Literatury Oświecenia i Romantyzmu – Georomantyzm. Literatura – miejsce – środowisko (2015). Wstępne założenie, że nasze istnienie w świecie zapośredniczone jest przez emocje, wciąż oferuje wiele poznawczych możliwości i skłania do wielokierunkowych refleksji.      

Co roku inspiracji dostarczają nam emotional studies i affective science, tym razem szczególnie zachęcamy do sięgania po instrumentarium antropologii i socjologii (rzeczy, miejsca, emocji). Interesują nas: afekty, emocje, uczucia, nastroje, namiętności w kontekście następujących zagadnień:

podróżowanie, koczowanie, nomadyzm, modele zamieszkiwania, kultura mobilności

portrety emigrantów, imigrantów, wygnańców, kolonizatorów, włóczęgów, turystów, pielgrzymów

psychosomatyczne doświadczenie przestrzeni biograficznej

rzeczy i przestrzeń jako źródła doznań zmysłowych oraz emocjonalnych

rzeczy-pamiątki, kolekcjonerstwo, obsesyjne gromadzenie, wandalizm

przestrzenie naturalne, cywilizacyjne (prywatne, publiczne, religijne), fantastyczne, wirtualne

potencjał poznawczy, emocjonalny, użytkowy przestrzeni

mitologie, metaforyzacja, symbolizacja, stereotypizacja rzeczy i miejsc

miejsca (auto)biograficzne, ich topografie subiektywne

wyobraźnia przestrzenna pisarzy różnych epok

literackie itineraria

poetyka miejsca w różnych gatunkach literackich

audiowizualne reprezentacje przestrzeni (malarstwo, film, serial, teatr, muzyka)

Katalog tematów uważamy za otwarty i nieodmiennie liczmy na Państwa kreatywność.

Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do doktorantów oraz młodych literaturoznawców, językoznawców, antropologów, socjologów, muzykologów, kulturoznawców i teoretyków sztuki, ale będzie nam też miło gościć starszych stażem badaczy. Szczególnie liczmy na przybycie tych z Państwa, którzy zechcą być z nami po raz kolejny. Jesteśmy dumne z tego, że grupa „stałych bywalców” się z roku na rok powiększa.   

Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i obejmuje: dwa obiady, kolację pierwszego wieczoru oraz jeden nocleg ze śniadaniem; część pozyskanej kwoty przeznaczymy na publikację pokonferencyjną (szczegółowe informacje przekażemy po ustaleniu listy referentów).

Prosimy o  przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej do 15 kwietnia 2017 r. na adres: dianasaniewska@wp.pl.  Zastrzegamy sobie prawo wyboru tematów spośród nadesłanych propozycji.






Aktualizacja:  2017-03-06