Produkcja biomasy miskanta jako alternatywa dla obszarów zanieczyszczonych i odłogowanych: jakość, ilość oraz wpływ na glebę – projekt MISCOMAR


MINIONA -

Internet, webinarium on-line
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Prowadzący: dr Marta Pogrzeba, dr Jacek Krzyżak, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

Obecnie większość biopaliw produkowana jest z roślin jadalnych uprawianych na gruntach rolnych, podczas gdy biomasa wykorzystywana do produkcji ciepła i energii jest głównie pochodzenia drzewnego. Zrównoważona produkcja biopaliw oraz produkcji żywności wymaga opracowania nowych metod uprawy roślin energetycznych na gruntach rolnych o niskiej jakości, pozostawiając jednocześnie czyste i dobre jakościowo gleby do produkcji żywności. Bioenergia jest kluczowym elementem strategii UE w obszarze odnawialnych źródeł energii i występuje na styku polityk w zakresie rolnictwa/użytkowania gruntów oraz produkcji energii.

Głównym celem projektu MISCOMAR (2016-2019) jest wypracowanie technik produkcji biomasy na terenach wyłączonych z produkcji rolnej poprzez: określenie przydatności gruntów zanieczyszczonych i odłogowanych do uprawy miskanta oraz opracowanie koncepcji zrównoważonej integracji upraw miskanta na poziomie gospodarstw rolnych oraz w aspekcie kształtowania krajobrazu.

Koncepcja projektu obejmuje wykorzystanie gleb rolniczych zanieczyszczonych metalami ciężkimi, zrównoważone wykorzystanie gleb odłogowanych oraz poprawę ekologiczną i środowiskową gleb intensywnie wykorzystywanych rolniczo. Badania prowadzone są w Polsce, Walii oraz Niemczech.

Na seminarium zaprezentowane zostaną założenia badań prowadzonych w projekcie MISCOMAR oraz wstępne wyniki prac realizowanych na glebie zanieczyszczonej metalami ciężkimi (Bytom).

Projekt realizowany jest w ramach FACCE SURPLUS, a środki finansowe na jego polską część pochodzą z NCBiR.






Źródło:  http://ietu.pl/otwarte-seminaria-ietu/najblizsze-seminarium/

Aktualizacja:  2017-05-05 15:10:41