Eskapista, singiel, indywidualista - kulturowe aspekty samotności


MINIONA -

Miejska Biblioteka Publiczna
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Samotność  stanowi pojęcie, które z pewnością nie jest człowiekowi obce. Można doświadczyć jej bezpośrednio, zetknąć się z jej obrazami w najbliższym otoczeniu bądź zgłębić odsłony tej kategorii w różnych tekstach kultury.

Samotność jest bowiem terminem niebywale pojemnym pod względem semantycznym oraz niejednorodnym w wymiarze językowym. Ów znaczeniowy tygiel tworzą m.in. zjawiska i postawy: singla, indywidualizmu czy eskapizmu.

Możliwość wieloaspektowego badania samotności podkreśla uniwersalność tej kategorii. Pomimo świadomości obecności tego stanu u ludzi żyjących w minionych wiekach, trudno wyzbyć się wrażenia, iż to realia nowoczesności stały się asumptem do mówienia o nim, jako zjawisku powszechnym. Baumanowski włóczęga – poszukujący swego miejsca w świecie, skupiony na sobie a jednocześnie ,,pusty wewnętrznie” narcyz – nie potrafiący sprostać wymaganiom epoki – przywołany przez Anthonego Giddensa, czy separujący człowieka od rzeczywistości ,,ekran” – opisany przez Lva Manovicha – stanowią jedynie przykłady naukowych interpretacji współczesnych zjawisk oraz wytworów, w których odbija się samotność.

Pragnąc kontynuować ten wątek, zainicjowany już w dyskursie naukowym, zachęcamy do udziału w obradach doktorantów oraz młodych pracowników naukowych, reprezentujących przede wszystkim: kulturoznawstwo, medioznawstwo, filmoznawstwo, literaturoznawstwo i antropologię.

 

 Proponujemy następujące zagadnienia:

- samotność jako motyw literacki,

- samotność jako motyw filmowy

- samotność a media

- samotność a religia

- samotność a choroba

- bycie singlem

- związek samotności z kulturą współczesną

 Po zakończeniu obrad, planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej.

Konferencja odbędzie się w Opolu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Minorytów 4), w dniach 15-16 listopada 2018 r*. Opłata konferencyjna będzie wynosić 150 zł (dla referentów, których teksty zostaną wydane w publikacji pokonferencyjnej) oraz 100 zł (dla osób, które chcą wziąć udział w konferencji w roli słuchacza i uczestnika dyskusji). Opłata konferencyjna pokrywa koszty: organizacyjne oraz związane z drukiem materiałów pokonferencyjnych.

Zgłoszenia, wraz z tytułem naukowym, afiliacją oraz streszczeniem wystąpienia, prosimy przesyłać do dnia 31.08.2018 r. na adres: konf2018opo@o2.pl

 

 

 

 

*W zależności od ilości zgłoszeń istnieje możliwość skondensowania obrad do wybranego dnia.

 

 

 






Aktualizacja:  2018-06-25 22:22:49