„Strach przed imieniem, czyli odwieczna walka pamięci z zapomnieniem”


MINIONA -

On-line (Google Meet)
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

„Jedną z najdziwniejszych spraw w życiu jest to, co sobie człowiek zapamiętuje. Chyba robi to wybiórczo. Jest w nim coś, co wybiera rzeczy, które on potem pamięta”.
Agatha Christie, "Noc i ciemność"

Szanowni Państwo,
jak stwierdziła niegdyś brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych, Agatha Christie, pamięć jest niezwykle intrygującą właściwością człowieka, który dzięki niej potrafi wybrać to, co chciałby zapamiętać na dłużej, a czego nie chciałby pamiętać w ogóle, często decydując o tym podświadomie. Do takiego wyboru popychają nas przeważnie emocje związane z tym czy innym wydarzeniem w naszym życiu. Jednak jak człowiek czy społeczeństwo mają żyć z mocno utkwionymi w pamięci traumatycznymi wydarzeniami historycznymi? Czy nie lepiej byłoby posiadać zdolność wymazania z pamięci przykrych chwil? A może jednak warto o nich pamiętać, żeby w przyszłości nie popełniać tych samych błędów? Przy powyższych rozważaniach przychodzi nam na myśli wiele pytań , jak i zarówno wiele odpowiedzi - często wzajemnie sprzecznych.

Tytuł konferencji: „Strach przed imieniem, czyli odwieczna walka pamięci z zapomnieniem” ma nam między innymi pomóc przybliżyć się do odpowiedzi, czym jest strach i jak z nim walczyć. Odczucie strachu zawsze towarzyszyło człowiekowi przez całe jego życie. Będąc małym dzieckiem boimy się ciemności, dojrzewając – odpowiedzialności, a w wieku dorosłym – śmierci. Wymienione wyżej przykłady, czego może bać się człowiek w każdym okresie swojego życia, są przykładami abstrakcyjnymi – często strachy te są fizycznie namacalne. Strach jednak może uratować nam życie, lecz również i pozbawić wolności. Wydaje się, że najgorszym rodzajem tego zjawiska jest jednak strach przed kimś, kto ma formę fizyczną, jak złodziej, czy abstrakcyjną, jak władza. Motyw walki, wspomniany w tytule, często występuje w otaczającym nas świecie, w naszym życiu i zawsze towarzyszy mu strach. I strachem chcemy się podczas naszej konferencji zająć.

Chętnie wysłuchamy wystąpień dotyczących między innymi: 
- psychologicznych, socjologicznych, filozoficznych czy teologicznych aspektów strachu;
- historii bądź osób skazanych na pamięć albo zapomnienie;
- strachu jako elementu kulturowego,
- mass mediów jako środka przekazu informacji niosącego strach;
- pamięci społecznej,
- polityki i propagandy, które mają wzbudzać (nie)zasadny strach,
- „imion tych, których nie można wymawiać”,
- mitycznych czy baśniowych zjaw, duchów i potworów.

Do udziału w konferencji zapraszamy:
• studentów,
• doktorantów,
• pracowników naukowych,
• osoby spoza środowiska akademickiego.

Terminy:
- przyjmowanie zgłoszeń: do 14 stycznia 2019,
- informacja o kwalifikacji zgłoszeń: do 18 stycznia 2019,
- konferencja: 23-24 lutego 2019 (liczba dni zależeć będzie od liczby zgłoszeń).

Zgłoszenia są przyjmowane w następujący sposób: należy wypełnić formularz zgłoszeniowy [dostępny po linkiem: http://bit.ly/2Ah4drb], przesłać go na adres mailowy: fundacjaddkk.warszawa@gmail.com i oczekiwać na potwierdzenie jego otrzymania. Do 17 stycznia zostaną wysłane maile zwrotne z informacją o przyjęciu bądź odrzuceniu zgłoszenia.


Przewidziany czas wystąpienia to od 15 do 20 minut plus czas dodatkowy przeznaczony na dyskusję.

Opłata konferencyjna wynosi 295 zł i obejmuje materiały konferencyjne, catering, obiad (w dniu referatu) oraz publikację w recenzowanej monografii naukowej w wersji elektronicznej.

Monografia będzie dystrybuowana m.in. w Google Books, Google Play, na eBayu i Amazonie, a także w ogólnopolskich księgarniach internetowych (w tym w księgarni PWN). Więcej informacji w tym miejscu: http://www.amorfati-journal.com/dystrybucja/

Ewentualny nocleg każdy uczestnik będzie musiał zapewnić sobie we własnym zakresie (służymy pomocą w tej kwestii). 

Opłaty (po informacji o przyjęciu i zakwalifikowaniu zgłoszenia) należy dokonywać na konto (z dopiskiem: STRACH_2019_Imię_Nazwisko):

Fundacja „dzień dobry! kolektyw kultury"
ul. Lampego 6/8
41-608 Świętochłowice
Numer konta bankowego (PLN): 80 1750 0012 0000 0000 3723 0464
Numer konta bankowego (EURO): 21 1750 0012 0000 0000 3863 4631
Nazwa banku: Raiffeisen Polbank
Kod SWIFT: RCBWPLPW

Faktury będą wystawiane na życzenie uczestników (należy wypełnić pole w formularzu zgłoszeniowym).

Udział bierny jest bezpłatny.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/571089573352205/

Aktualizacja:  2018-11-26 12:10:22