Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Widzę, więc wiem"


MINIONA -

Poznań, ulica Fredy 10, Collegium Maius, Salon Mickiewicza
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Percepcja zmysłowa stanowi podstawowe źródło odbierania informacji ze świata zewnętrznego i wywołuje zainteresowanie badaczy wywodzących się z różnych dziedzin nauki, zajmujących się rolą czynników kulturowych i językowych w procesie zarówno percepcji, jak i kognicji.      

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, dzięki któremu poznaje on i postrzega świat wokół siebie. Panuje przekonanie, że coś się wie dopiero wtedy, kiedy to coś się zobaczy, często więc percepcja czysto fizyczna zmienia się w intelektualną (kognitywną). Językowym potwierdzeniem wskazanej tezy może być prasłowiański rdzeń *vid- (*viděti ’widzieć’), który pozostaje w ścisłym związku z rdzeniem *věd- (*věděti ’wiedzieć’). Wywodząc się więc ze słowiańskiego kręgu kulturowego, w którym to połączenie jest nadal odzwierciedlone językowo, chcemy objąć refleksją naukową relację pomiędzy wzrokiem/widzeniem/postrzeganiem a wiedzą i poznawaniem rzeczywistości.

Interesuje nas w jakiej mierze język i kultura formują nasz sposób percepcji wzorkowej, czy połączenie widzenia i procesów mentalnych jest uniwersalną cechą oraz w jakim stopniu percepcja wzrokowa dominuje nad percepcją słuchową, smakową, zapachową czy dotykową.

Celem konferencji jest wskazanie na złożony i interesujący w wielu aspektach obszar badawczy, zwracając uwagę na komunikację i połączenie wielu dyscyplin naukowych.

Do dyskusji nad wzrokową percepcją rzeczywistości i językowego, kulturowego, psychologicznego odbioru i przetwarzaniu bodźców wzrokowych zapraszamy językoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców, psychologów, pedagogów, socjologów, przedstawicieli sztuk wizualnych oraz wszystkich zainteresowanych wskazaną tematyką.

W ramach rozważań konferencyjnych proponujemy następujące kręgi tematyczne, które dalej można sproblematyzować na różne sposoby:

-   widzenie i wiedza w języku, kulturze i sztuce

-   konceptualizacja i profilowanie pojęcia ‘widzenie’ w językowym obrazie świata

-   synestezja jako mechanizm fizjologiczny, językowy i literaturoznawczy

-   widzenie i wiedza w ujęciu diachronicznym, synchronicznym, porównawczym, konfrontatywnym

-   widzenie i wiedza a społeczeństwo

-   percepcja wizualna i sposób przetwarzania danych w mózgu

-   wpływ widzenia i jego braku na jednostkę i społeczeństwo

Językami konferencji będą wszystkie języki słowiańskie i język angielski.

Na zgłoszenia konferencyjne czekamy do 25 lutego 2019 r.






Źródło:  https://wfpik.amu.edu.pl/strona-glowna/content-wfpik/374867-zaproszenie-na-miedzynarodowa-konferencje-naukowa-widze,-wiec-wiem-30-31-maja-2019?fbclid=IwAR2VJfFG7KMFOdc32xu1vReHQ4PXzVCeR0kJjgvF3P-PfjMy

Aktualizacja:  2018-12-28