AGROLOGISTYKA


MINIONA -

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Temat Forum

Strategia zrównoważonego rozwoju, choć powszechnie akceptowana, podczas wdrażania w całych łańcuchach dostaw napotyka wciąż na wiele pojawiających się problemów. W sposób szczególny objawia się to w łańcuchach dostaw, które obejmują wielu pośredników, stosujących różne normy i standardy jakości. Do takich łańcuchów niewątpliwie zaliczyć należy łańcuchy dostaw żywności. Osiągnięcie zrównoważenia dla tych łańcuchów, niezależnie od kraju, w jakim są organizowane, wydaje się być celem priorytetowym, o czym decydują chociażby dwie kwestie tj. zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju i produkcji zdrowej żywności oraz bardzo duży i często niedoceniany wpływu tego rodzaju produkcji na środowisko. Badania naukowe wskazują, że procesy logistyczne stanowią ogromne obciążenie dla zrównoważenia środowiskowego. Potwierdza to między innymi raport przygotowany w trakcie the World Economic Forum (2009), z którego wynika, że procesy logistyczne generują rocznie emisję około 2,800 megaton CO2, co stanowi około 6% całkowitej emisji CO2 wytwarzanej w wyniku działalności człowieka. Inne wyniki, badań prowadzonych na Carnegie Mellon University w Stanach Zjednoczonych, z zastosowaniem metody lifecycle assessment, wskazują, że procesy transportowe związane z konsumpcją żywności są odpowiedzialne za 11% z 8.1 miliona ton gazów cieplarnianych generowanych w ciągu roku. Przedstawione fakty implikują konieczność przeprowadzenia reorganizacji procesów logistycznych w sposób przyjazny dla środowiska, na przykład poprzez ograniczenie ilości przejazdów, planowanie krótszych odległości transportowych, bardziej bezpośrednich tras wysyłki, poprawy jakości opakowań, transparentności we wszystkich procesach „od pola do stołu konsumenta”, a także lepszego wykorzystania istniejących zasobów.

Celem Forum jest zatem integracja środowiska naukowców ze środowiskiem biznesu poprzez prezentację wyników badań naukowych oraz praktycznych doświadczeń w logistyce ŁDŻ. Oficjalnym językiem Forum będzie angielski, zaplanowane zostały również sesje w języku polskim w ramach sesji IV AGROLOGISTYKI. W programie konferencji zaplanowano sesje plenarne, tematyczne i posterową oraz dodatkową sesję tematyczną podczas wyjazdu studyjnego do jednego z wiodących przedsiębiorstw sektora agrobiznesu w Wielkopolsce. Ponadto, w trzecim dniu konferencji proponujemy wyjazd turystyczny do Pałacu w Rogalinie.

Bloki tematyczne konferencji:

  1. Zrównoważone łańcuchy dostaw żywności – cele i zasady funkcjonowania
  2. Możliwości redukcji emisji CO2 i innych szkodliwych substancji w ŁDŻ
  3. Metody pomiaru i oceny zrównoważenia logistyki w ŁDŻ
  4. Straty i marnotrawstwo żywności w sektorze rolno-spożywczym
  5. Identyfikowalność w łańcuchach dostaw żywności
  6. Inteligentne opakowania, w tym zmodyfikowana atmosfera
  7. Sposoby przechowywania a utrata jakości produktu
  8. Technika i technologia a bezpieczeństwo żywności
  9. Rozwój systemów i standardów jakości w logistyce żywności
  10. Rozwój systemów informatycznych wspomagających zarządzanie i bezpieczeństwo w ŁDŻ
  11. Zarządzanie ryzykiem w ŁDŻ – ujęcie regionalne i globalne
  12. Aspekty prawne funkcjonowania ŁDŻ
  13. Rozwój koncepcji CSR i LSR dla potrzeb łańcucha dostaw żywności
  14. Problemy, wyzwania i trendy w łańcuchach dostaw żywności
  15. Inne zagadnienia związane z funkcjonowaniem ŁDŻ

Zakłada się rozpatrywanie proponowanej tematyki w różnych aspektach (np. zagadnień prawnych, ekonomicznych, technologicznych, społecznych, zdrowotnych, itp.). Takie interdyscyplinarne podejście pozwoli na holistyczne ujęcie problematyki konferencji.






Źródło:  http://www1.up.poznan.pl/agrifoodlogistics/

Aktualizacja:  2019-01-15