Amerykańskie Południe


MINIONA -

Instytut Amerykanistyki i Studió Polonijnych UJ
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Tematyka szóstej edycji Dni Kultury Amerykańskiej (2-4 kwietnia 2014), organizowanej przez Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych koncentrować się będzie wokół niezwykle wyrazistego regionu - amerykańskiego Południa. Przedmiotem kluczowego punktu programu, a więc studencko-doktoranckiej konferencji naukowej, będą wszystkie aspekty, które sprawiły, że region Południa wyróżnia się na kulturowej mapie Stanów Zjednoczonych. Czynniki historyczne, ekonomiczne, polityczne, dzięki którym mówimy o amerykańskim Południu w sensie kulturowym, a nie tylko geograficznym. Co ukształtowało Południe, i jakie jest dziś? Skąd bierze się jego specyficzna tożsamość? Jak zmieniło i wciąż zmienia się Południe?

Nie sposób przecenić historycznej wagi instytucji niewolnictwa i Wojny Secesyjnej, okresu Rekonstrukcji i segregacji rasowej, wpływu tej historii na całe Stany Zjednoczone. Z drugiej strony, Południe w kulturze to między innymi ojczyzna wielu gatunków muzycznych, bluesa, country, jazzu, southern rocka, o ogromnej sile oddziaływania na muzykę współczesną. W literaturze to Mark Twain, Tennessee Williams, William Faulkner i wielu innych. To także Southern American English, największa grupa dialektów językowych w USA. To w polityce zjawisko zwane “Southernization”, czyli coraz większa rola polityków z Południa, ale też wartości typowo “Południowych” na poziomie polityki krajowej. Dziś Południe to region, którego populacja w końcówce XX wieku przekroczyła 100 milionów, gdzie znajdują się dwie piąte z 50 największych okręgów metropolitalnych Stanów Zjednoczonych, takich jak najbardziej znany Dallas-Fort Worth.

Pragnąć stworzyć pole do refleksji naukowej nad specyfiką Południa (kiedyś i dziś), jak i jego rolą dla kultury i historii Stanów Zjednoczonych, Koło Naukowe Amerykanistyki UJ we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ postanowiło tej tematyce poświęcić VI Dni Kultury Amerykańskiej. Zachęcamy do nadsyłania abstraktów prezentacji konferencyjnych, dotyczących wyżej zarysowanych zagadnień, w kontekście historycznym, kulturowym, ekonomicznym, politycznym etc.

Wszystkich zainteresowanych konferencją „Południe” prosimy o przesyłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem https://knauj.typeform.com/to/UjZNrC w nieprzekraczalnym terminie 10 marca 2014. Z autorami przyjętych prezentacji skontaktujemy się najpóźniej do 20 marca 2014. Oczekujemy prezentacji zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Ich planowana długość nie może przekraczać 15 minut. Dla przyjętych osób przewidywana jest opłata konferencyjna w wysokości 60zł, którą należy uiścić do dnia 25 marca 2014 włącznie. Udział w VI DKA w charakterze słuchacza jest bezpłatny. Zaznaczamy również, że po VI DKA planowane jest wydanie recenzowanej i punktowanej publikacji pokonferencyjnej. O jej szczegółach powiadomimy prelegentów, którzy będą brać udział w naszym wydarzeniu.

W razie pytań lub wszelkich wątpliwości, dotyczących konferencji lub innych wydarzeń w ramach VI Dni Kultury Amerykańskiej prosimy o kontakt poprzez adres e-mail dniamerykanskie@gmail.com lub oficjalną stronę DKA na facebooku.

Pozdrawiamy,
Koło Naukowe Amerykanistyki UJ






Źródło:  http://www.dnikulturyamerykanskiej.blogspot.com

Aktualizacja:  2014-02-20