Ekonomia XXI Wieku, na temat: Gospodarka w warunkach Nowej Ekonomii


MINIONA -

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Tematyka konferencji koncentruje się wokół szeroko rozumianej problematyki Nowej Ekonomii. Pojęcie Nowa Ekonomia jest stosunkowo nowe i nie jest jeszcze jednoznacznie zdefiniowane. Służy do wyjaśniania Nowej Gospodarki, powstającej w związku z rozwojem i dynamicznym rozprzestrzenianiem się technologii teleinformatycznych. Globalizacja, innowacje techniczne i komunikacyjne, zintegrowana globalna sieć, łatwy dostęp do informacji zmienia teorię i praktykę w takich dziedzinach, jak biznes, zarządzanie, ekonomika i marketing.

Termin Nowa Ekonomia dotyczy zarówno zagadnień makroekonomicznych jak i mikroekonomicznych czyli przedsiębiorstwa. Zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa – zastosowanie nowoczesnych technologii informatycznych w prowadzeniu działalności gospodarczej wspomaga i zwiększa efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zmiany środowiska gospodarczego, globalizacja rynku i dynamiczny rozwój handlu elektronicznego przyczyniają się do powstawania zupełnie nowych zachowań rynkowych. Są to tylko wybrane różnice pomiędzy tradycyjnym stylem gospodarowania, a tym co nazywane jest Nową Ekonomią.

Konferencja ma stworzyć okazję do interdyscyplinarnej dyskusji naukowej nad zagadnieniami związanymi z Nową Ekonomią badaczy z różnych dziedzin, a zwłaszcza: ekonomistów, finansistów, prawników, socjologów. Celem jest poszerzenie, uzupełnienie oraz aktualizacja wiedzy. Ma również

dać szansę studentom na zapoznanie się z nową koncepcją naukową. Mamy nadzieję, że to spotkanie pozwoli na wieloaspektową analizę problemów w ramach zaproponowanych obszarów tematycznych. Stworzy także możliwość wymiany doświadczeń, opinii oraz umożliwi przedstawienie nowych poglądów.

Problematyka Konferencji obejmuje m.in. następujące zagadnienia szczegółowe:

  • Nowa Gospodarka – determinanty rozwoju, nowe zjawiska, potrzeba redefinicji pojęć ekonomicznych.

  • Nowa Ekonomia – czy istnieje potrzeba tworzenia nowej nauki? Czy następuje zmiana paradygmatu w dziedzinie ekonomii?

  • Wpływ globalizacji i innowacji technicznych i komunikacyjnych na funkcjonowanie rynku usług finansowych - nowe narzędzia, produkty, usługi.

  • Potrzeba edukacji finansowej.

  • Potrzeba ochrony praw autorskich i nowych uregulowań prawnych w związku z wprowadzanymi innowacjami.

  • Zmiany na rynku pracy jako determinanty zmian w edukacji i postawach społecznych

    – zmiany w sposobie kształcenia pod wpływem oczekiwań pracodawców, mobilność, konieczność migracji.

  • Zmiany zachowań konsumentów i wpływ na kształt (metody, formy, narzędzia) marketingu

    przedsiębiorstw oraz wpływ na problematykę ochrony praw konsumenckich.

  • Społeczna Odpowiedzialność Przedsiębiorstw w warunkach Nowej Gospodarki, etyka inwestowania.

  • Nowa Ekonomia a zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny.

  • Filozofia Nowej Ekonomii: wpływ nowych trendów w gospodarce i teorii ekonomii na systemy

    wartości, etykę biznesu, etykę pracy. Jak Nowa Ekonomia zmienia perspektywę poznawczą w naukach społecznych?

  • Rola państwa i instytucji ponadnarodowych: wyzwania wobec funkcjonowania instytucji państwowych w warunkach Nowej Gospodarki, wyzwania wobec polityki ekonomicznej i społecznej, wyzwania wobec funkcji nadzorczych i regulacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku finansowego. 






Aktualizacja:  2014-03-16