Bracia Muzułmanie na ławie oskarżonych


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Skrajny europocentryzm prowadzić może do uznania, iż to jedynie „biały człowiek Zachodu” może i powinien się wypowiadać w kwestiach takich jak sprawiedliwe rządy, demokracja, prawa człowieka, wolność religijna, prawa mniejszości etc. Inni, jeżeli nie chcą być posądzeni o irracjonalizm lub ekstremizm, powinni przyjąć zachodni model dyskursu, a także odwoływać się do tych samych lub podobnych co w nauce zachodniej argumentów, zachodniego sposobu postrzegania spraw społecznych i politycznych, europejskich tradycji etc. Być może takie podejście powoduje, że odbiera się ludom i narodom nie-europejskim – wydawałoby się, naturalne – prawo do samostanowienia o sobie, a także prawo do wyrażania własnej woli politycznej?

Do powyższych wniosków – wniosków które mogą, a nawet powinny być przedmiotem dalszych analiz podczas konferencji – skłania przede wszystkim recepcja ostatnich wydarzeń, jakie miały miejsce w Tunezji, a także w Egipcie. Skłaniają do nich również zmiany, jakie możemy zaobserwować w niektórych innych krajach muzułmańskich, gdzie Arabowie (muzułmanie, chrześcijanie, niewierzący) podnieśli się przeciwko trwającemu od nierzadko kilku dekad uciemiężeniu, korupcji i tyranii. Wydarzenia te były przedstawiane i dyskutowane na Zachodzie w szczególny sposób: Z jednej strony niektórzy reprezentanci zachodnich elit intelektualnych odnieśli się pozytywnie do demokratycznych zrywów narodu egipskiego i tunezyjskiego. Z drugiej, część opinii publicznej, a także znani politycy i intelektualiści, ludzie kultury, wyrazili swe zaniepokojenie tym, że do władzy w krajach historycznie muzułmańskich mogą dojść Bracia Muzułmańscy lub reprezentanci innych ruchów islamskich. Czy oznacza to, że demokracja w odniesieniu do świata islamu jest traktowana przez Zachód jako coś pozytywnego – o ile w wyniku zmian demokratycznych nie wygrają ruchy islamskie?  Czy kierunek, w jakim rozwijają się społeczeństwa przyjmujące ideę demokracji, powinien być ograniczany; jeżeli tak, to przez kogo, z jakich powodów i w oparciu o jakie metody?

O ustosunkowanie się do powyższych zagadnień poprosiliśmy naukowców różnych specjalności, m.in. arabistów, orientalistów, politologów, filozofów, prawników, a także wpływowych działaczy religijnych, mających realny wpływ na dialog między kulturami i religiami.

 

Konferencja odbędzie się 04.04.2011 we Wrocławiu, ul. Więzienna 8 w Budynku C Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii, sala 301 C, w godz. 10-18.






Źródło:  http://www.isni.pl/index.php/projekty/wykady-i-konferencje

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00