Wspólnota czy ekshibicjonizm? O mediach społecznościowych


MINIONA -

Warszawa

 

III Konferencja Młodych Naukowców z cyklu „Wyzwania Nowych Mediów”, nosząca tytuł  „Wspólnota czy ekshibicjonizm? O mediach społecznościowych” poświęcona jest refleksji nad etycznymi, prawnymi oraz eksploatacyjnymi aspektami powstawania i korzystania z nowych mediów, a w szczególności Internetu. Ma na celu znalezienie odpowiedzi na liczne, powstające w związku z niezwykle dynamicznym rozwojem tej gałęzi przemysłu medialnego pytania. Wszak – jak wynika z raportu „Prywatność i własny wizerunek w przestrzeni social media” przygotowanego przez Polskie Badania Internetu – aż 99,3% internautów korzysta z serwisów społecznościowych. Większość zostawia w nich swoje prywatne dane. 

Podczas konferencji będziemy zajmować się fenomenem społeczności sieciowych, ich genezą, rozwojem, naszymi relacjami w świecie wirtualnym, tożsamością osoby. Czy te nowe formy współżycia społecznego można określić mianem wspólnoty? Kim jesteśmy w relacjach sieciowych? Czy jesteśmy sobą, czy też raczej kreujemy własny wizerunek? Co i w jakim stopniu ujawniamy o sobie podczas komunikacji wirtualnej w sieci? 

Zastanowimy się również nad problemem patologii w społecznościach sieciowych, od kontrowersji prawnych (jak ochrona dóbr osoby w relacjach sieciowych), aż po uzależnienia od sieci.

Główne obszary tematyczne naszej konferencji:

1. Social media – geneza i prognozowane kierunki rozwoju. Technologia i kultura 2.0

2. Społeczności sieciowe – autentyczność osoby, rzeczywistość relacji

3. Powrót do realu? Społeczności wirtualne a wspólnoty rzeczywiste

4. Prawna ochrona użytkowników mediów społecznościowych

5. Prywatność i własny wizerunek w społecznościach sieciowych

6. Profilaktyka i terapia uzależnień od sieci (cyberseks, syndrom FAD – uzależnienie od Facebooka)

 






Źródło:  http://www.media.uksw.edu.pl/index.php?mod=my&id=7062

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00