Konferencja Naukowa "Front Wschodni Wielkiej Wojny 1914-1918"


MINIONA -

Kraków

Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pod patronatem Zakładu Historii Polski Nowoczesnej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Komisji Historii Wojen i Wojskowości Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego, oddział w Krakowie serdecznie zaprasza do udziału w Konferencji Naukowej: FRONT WSCHODNI WIELKIEJ WOJNY 1914-1918, która odbędzie się w Krakowie w dniach 10-11 maja 2012 r. Konferencja skierowana jest do pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów, których zainteresowania badawcze oscylują wokół tematyki frontu wschodniego I wojny światowej.
Celem konferencji jest przedstawienie rezultatów najnowszych badań dotyczących Wielkiej Wojny, nawiązanie współpracy, przeprowadzenie paneli dyskusyjnych oraz zaprezentowanie materialnych pozostałości związanych z I wojną światową w Krakowie i okolicy.
Podczas konferencji poruszone zostaną tematy z zakresu zagadnień takich jak: historia wojskowości, historia społeczno-gospodarcza, mobilizacja i przygotowania do wojny, destabilizacja życia codziennego, propaganda wojenna, mikrohistoria: doświadczenie Wielkiej Wojny zarówno w większych ośrodkach miejskich jak i na prowincji, postrzeganie realiów wojennych przez poszczególne warstwy społeczeństwa, problemy mniejszości narodowych wobec działań wojennych, problematyka terenów przygranicznych w okresie 1914-1918, historia polityczna podczas I wojny światowej, materialne pozostałości terenowe po Wielkiej Wojnie oraz pozostałość mentalne – zagadnienia pamięci o wojnie, trudne drogi do stabilizacji, rozwój przestępczości i sprawy bezpieczeństwa publicznego. Ponadto warto zwrócić uwagę na tematykę dotyczącą Kościoła wobec Wielkiej Wojny, pamiętnikarstwa czasów wojny, obrazu wojny w prasie czy grafikach oraz propagandę wojenną. Zgodnie z założeniami konferencji tematyka referatów pod względem terytorialnym dotyczyć będzie frontu wschodniego (od Bałtyku po Rumunię).
Poniżej przedstawiamy proponowane panele obrad:
- Preludium Wielkiej Wojny;
- Historia wojskowości, działania wojenne, armie walczące, wojsko a cywile;
- Historia społeczna i gospodarcza, destabilizacja życia społecznego, zniszczenia wojenne, próby stabilizacji życia, funkcjonowanie instytucji z tym związanych;
- Historia polityczna: 1914-1918;
- Mikrohistoria: lokalne doświadczenia Wielkiej Wojny (badania regionalistyczne);
- Pozostałości po Wielkiej Wojnie: materialne (fortyfikacje, okopy, cmentarze wojenne, miejsca pamięci) i niematerialne (w tym mentalne);
- Propaganda i sztuka okresu wojny w Europie Środkowo-Wschodniej;
- Badacze Wielkiej Wojny na przestrzeni lat.

W przypadku propozycji referatu, który nie został ujęty tematyczniew ramach powyższych haseł, a będzie wartościowy do zaprezentowania pod względem badawczym, zostanie on uwzględniony przez Komitet Organizacyjny Konferencji podczas procesu kwalifikacji zgłoszeń.Obrady odbywać się będą w Instytucie Historii UJ w dniach 10-11 maja 2012 roku.Podstawę kwalifikacyjną zgłoszenia stanowić będzie wypełniony formularz zgłoszenia (dostępny pod adresem: http://wielkawojna.socjum.pl/), zawierający dane referenta oraz abstrakt referatu obejmujący tytuł referatu, jego plan, cele badawcze, krótki opis stanu badań oraz podstawy źródłowej i bibliografii (wybór).
Formularz zgłoszeniowy wraz z abstraktem należy przesłać do dnia 20 marca 2012 r. w wersji elektronicznej na adres e-mailowy: wielka.wojna@gmail.com .
Opłata konferencyjna wynosi 60 zł (obejmuje koszty noclegu, obiadów, bufetu w czasie obrad, materiałów konferencyjnych, koszt ten może ulec zmniejszeniu). Szczegółowe informacje o uregulowaniu opłat konferencyjnych zostaną podane drogą e-mailową uczestnikom konferencji.
Organizatorzy zaplanowali liczne przedsięwzięcia towarzyszące obradom konferencyjnym: okolicznościowe wykłady, panel z debatą ekspercką, wyjścia do wybranych obiektów w Krakowie, warsztaty źródłoznawcze (pokazy archiwalne), wyjście śladami materialnych pozostałości po I wojnie światowej w Krakowie, projekcja filmów archiwalnych itp.
Ewentualne zapytania prosimy kierować na adres e-mailowy Komitetu Organizacyjnego Konferencji: wielka.wojna@gmail.com.
Aktualne informacje o sesji pojawiać się będą na stronie internetowej http://wielkawojna.socjum.pl/






Źródło:  http://wielkawojna.socjum.pl/

Aktualizacja:  2012-01-25 00:00:00