X Jubileuszowa Konferencja Naukowa PRZESTRZENIE ŻYCIA WSPÓŁCZESNYCH RODZIN


MINIONA -

Olsztyn

W roku akademickim 2011/2012 Katedra Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie obchodzi jubileusz 10-lecia zainaugurowania studiów na kierunku socjologia. Jest to okazja do podsumowań i dokonania prognoz. Tę okoliczność można wykorzystać również dla przedstawienia analiz i podjęcia dyskusji naukowych na wybrane tematy. Jednym z obszarów badawczych Katedry jest problematyka współczesnych rodzin. Tematyka ta pojawiała się już niejednokrotnie w naszych badaniach. Obecnie można raz jeszcze powrócić do niej, rozpatrując ją w nowej perspektywie.
     
Pojęcie przestrzeni życia rodzinnego należy do podstawowych kategorii dotyczących jednostek i społeczeństwa. Pojawiło się w koncepcjach uznawanych już za klasyczne, rozwijane jest też przez autorów współczesnych. Jest to pojęcie wielowymiarowe, które nie ogranicza się jedynie do miejsca zamieszkania rodziny. Stanowisko takie wyrażają również badacze podejmujący problematykę środowiska rodzinnego. Kontynuując i rozwijając tę tradycję warto analizować rodzinę w przestrzeni tożsamości i interakcji. Wskazane byłoby zatrzymanie się nad szerzej pojętymi czynnikami kształtującymi przestrzeń życiową rodzin. Na uwagę zasługuje tu przestrzeń środowiska przyrodniczego, zarówno w kontekście miejsca zamieszkania, jak również wypoczynku i poszanowania natury. Nie mniej ważna wydaje się być przestrzeń zatrudnienia, zwłaszcza że członkowie wielu rodzin doświadczają problemów na rynku pracy z bezrobociem lub perspektywą migracji włącznie. We współczesnym społeczeństwie coraz bardziej podkreślane jest znaczenie przestrzeni aktywności społecznej i uczestnictwa w życiu publicznym. W drugiej dekadzie trzeciego tysiąclecia, po dwudziestu trzech latach od transformacji systemowej w Polsce wydaje się zasadne zastanowienie nad tym, jak obecnie wyglądają przestrzenie życia publicznego i jaki jest ich wpływ na rozwój osobisty i społecznych. Można podjąć dyskusję nad kwestią konfrontacji oczekiwań jednostkowych i społecznych z możliwościami. Wzrost świadomości społecznej dotyczy członków poszczególnych rodzin, można jednak wyrazić wątpliwość, czy kapitał społeczny rodzin znajduje należyte uznanie wśród decydentów kształtujących aktualną politykę społeczną i strategie rozwoju społecznego. 

W opracowaniach podkreślana jest również rola rodziny w kształtowaniu i przekazie kultury. Dodać można do tego znaczenie rodziny obecnej w twórczości kulturalnej i mediacji. We współczesnym społeczeństwie określanym niekiedy mianem społeczeństwa czasu wolnego nie mniej ważna od wyżej wymienionych jest przestrzeń konsumpcji i wypoczynku.

Panoramę rodziny może dopełniać przestrzeń moralności i religii znacząco różna od tradycyjnej w kontekście indywidualizacji, desakralizacji oraz szerzej pojętych intensywnych zmian społecznych.
     
Z pewnością nie zostały tu zasygnalizowane wszystkie kwestie jakie wiążą się z tytułowymi pojęciami. Autorzy mogą zaprezentować też inne problemy podjęte w badaniach własnych w niewymienionych wymiarach egzystencji rodziny.

Celem tej konferencji jest próba podjęcia refleksji teoretycznej i analizy wyników badań empirycznych, w których kluczowe miejsce zajmują różne wymiary przestrzeni życia współczesnych rodzin. Dlatego też do współpracy zachęcamy, socjologów, pedagogów, psychologów, filozofów, ekonomistów, kulturoznawców i medioznawców oraz wszystkich, którzy swoje zainteresowania poznawcze koncentrują na problemach współczesności w różnych wymiarach życia rodzinnego. Oczekiwana jest prezentacja najnowszego stanu badań w tym zakresie. Celem będzie również próba wieloaspektowej analizy tytułowych zagadnień. Przeprowadzona dyskusja przedstawicieli różnych specjalności naukowych może stać się zadatkiem do stworzenia pełniejszego obrazu przestrzeni życia rodzinnego we współczesnym społeczeństwie.

Tematyka Konferencji zaplanowana została w następujących blokach tematycznych:

I.     Rodzina w przestrzeni tożsamości i interakcji
II.    Rodzina w przestrzeni środowiskowej
III.   Rodzina w przestrzeni zamieszkania i migracji
IV.   Rodzina w przestrzeni gospodarki i zatrudnienia
V.    Rodzina w przestrzeni aktywności społecznej i życia     publicznego
VI.   Rodzina w przestrzeni kapitału społecznego
VII.  Rodzina w przestrzeni polityki społecznej
VIII. Rodzina w przestrzeni kultury i mediów
IX.   Rodzina w przestrzeni konsumpcji i wypoczynku
X.    Rodzina w przestrzeni moralności i religii
XI.   Rodzina w przestrzeni zmiany społecznej – próba bilansu






Źródło:  http://www.uwm.edu.pl/socjologia/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=55&Itemid=91http://

Aktualizacja:  2012-03-29 00:00:00