Zanurzeni w Historii – Zanurzeni w Kulturze. Literatura czasów PRL-u o PRL-u


MINIONA -

Kraków

 

Planowana Konferencja będzie już trzecią z cyklu Zanurzeni w Historii
– Zanurzeni w Kulturze (poprzednie były poświęcone twórczości Jacka Kaczmarskiego – 2009 r. oraz kultowym serialom PRL-u – 2010 r.). Zależy nam, aby prezentowane referaty były jak najszerszym, interdyscyplinarnym spojrzeniem na twórczość literacką (prozę, poezję, dramat) powstałą od zakończenia II wojny światowej do transformacji 1989 roku; aby na literaturę piękną spojrzeć nie tylko z perspektywy historycznoliterackiej, ale również historycznej, socjologicznej, kulturoznawczej czy filozoficznej. Okazję takiego oglądu zdają się dawać wydarzenia kilku poprzednich dekad – od kształtowania się nowych warunków w drugiej połowie lat 40., poprzez fazę realizmu socjalistycznego, tzw. małą stabilizację, epokę Gierka… aż do pierwszej „Solidarności” 1980/81, stanu wojennego, po koniec lat 80.

Interesujące mogą okazać się próby analizy przyczyn uwikłania się pisarzy
w „romans” z ideologią i władzą lub odmowa takiej współpracy; gry z cenzurą (czy można udowodnić, że niektórzy twórcy zdołali „wywieść cenzurę w pole”?). Warto byłoby się również zastanowić, jaką rolę odegrał „drugi obieg” i w jakim stopniu (jeśli w ogóle) tym, co działo się wówczas w kraju zainteresowany był „trzeci obieg” powstały w latach 80. (fanzin, artziny, teksty rockowych piosenek)? Czy cezura 1989 r. zasługuje na miano przełomu, czy była jedynie usankcjonowaniem zmian, które i tak już wcześniej nastąpiły? Wśród poruszanych zagadnień, oprócz tych wymienionych wcześniej, a oscylujących głównie wokół osoby pisarza (uwikłanego w politykę i historię) i tematu pisarstwa w ogóle, powinny się znaleźć również te dotyczące sposobów kształtowania bohaterów (wszak inaczej to wyglądało np. w ideologicznie nacechowanej prozie pierwszoobiegowej, a inaczej w „drugim obiegu”), ukazywania życia w PRL-u, obciążonego często ciągłymi wyborami „mniejszego zła”, „chodzenia na kompromisy" itp. Wartym zastanowienia może okazać się problem dotyczący uznania ówczesnych utworów za mniej lub bardziej rzetelne źródła historyczne, które wszak utrwalały w świadomości zbiorowej społeczeństwa pewien sposób myślenia, pewną „politykę historyczną”.

Czekamy na takie i podobne propozycje, a chętnych do wzięcia czynnego udziału w Konferencji (tj. do wygłoszenia referatu) prosimy o przesyłanie zgłoszeń, wypełnionych według wzoru zamieszczonego w załączniku, do 24 października 2011 roku na adres: bserwatka@lamelli.com.pl lub pocztą tradycyjną: Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków z dopiskiem: Konferencja: literatura w PRL-u.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ostatecznej decyzji o zakwalifikowaniu tekstu wystąpienia i jego opublikowaniu. Ostateczny plan Konferencji ukaże się na początku listopada. Wpisowe (dot. tylko referentów) wynosi 150 zł dla osób z tytułem magistra oraz 200 zł dla pracowników naukowych z tytułem doktora lub profesora. Do 14 listopada 2011 r. poprosimy wybranych uczestników o wpłacenie wymaganej opłaty konferencyjnej, która zostanie przeznaczona głównie na sfinansowanie tomu pokonferencyjnego.

Organizatorzy nie zapewniają pełnego wyżywienia i noclegu, chętnie jednak udzielą Państwu pomocnych informacji. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: bserwatka@lamelli.com.pl lub pod numer telefonu: (0-12) 422-19-55. Informacje dotyczące Konferencji oraz związanych z nią wydarzeń towarzyszących będą dostępne na stronie internetowej: www.lamelli.com.pl. Szukajcie nas też na facebooku.

Organizatorzy:
dr Marek Karwala
mgr Barbara Serwatka
mgr Magdalena Kilian

 






Źródło:  http://www.facebook.com/event.php?eid=136507873101485

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00