GRIMM2 - POTĘGA DWÓCH BRACI


MINIONA -

Warszawa

W dwusetną rocznicę pierwszego wydania Kinder - und Hausmärchen

„Byli sobie kiedyś dwaj bracia...” - tak zaczyna się jedna z baśni zebranych przez Wilhelma i Jacoba Grimmów. Te same słowa mogłyby stanowić początek opowieści o nich samych ? wybitnych językoznawcach i badaczach folkloru, a także o istotnych zjawiskach kultury zachodnioeuropejskiej, wywodzących się z opracowanego przez nich zbioru ludowych opowieści.

Z okazji dwusetnej rocznicy pierwszego wydania baśni braci Grimm - Kinder- und Hausmärchen, Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową „Grimm2 - potęga dwóch braci”, która odbędzie się 16 marca 2012 r. w sali im. J. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie.

Zależy nam na refleksji na temat badań prowadzonych przez Grimmów i zebranych przez nich tekstów z perspektywy różnych dyscyplin. Proponowane przez nas obszary tematyczne to:

  •     baśnie braci Grimm, późniejsze przekształcenia i nawiązania w innych tekstach - w perspektywie literaturoznawczej (historia i teoria literatury) i kulturoznawczej;
  •     krytyka literacka i recepcja baśni braci Grimm;
  •     baśnie Grimmów i kultura popularna - film, serial, komiks itp.;
  •     badania Grimmów a językoznawstwo;
  •     etnografia - badania folkloru w duchu grimmowskim.


Przedstawione wyżej zagadnienia nie wyczerpują oczywiście całej interesującej nas tematyki - są przede wszystkim wskazówkami dla osób zainteresowanych udziałem w konferencji. Na zgłoszenia tematów wraz z abstraktami (do 1500 znaków), które będą podstawą do podjęcia decyzji o uczestnictwie w konferencji, czekamy do 22 stycznia 2012 r. Prosimy o przesyłanie ich drogą elektroniczną - wraz z podaniem nazwy uczelni i roku studiów - na adres mailowy kn.basni@gmail.com. O zaakceptowaniu zgłoszenia zostaną Państwo powiadomieni oddzielnym mailem do końca stycznia, a ostateczny program zostanie przedstawiony w połowie lutego 2012 r.

Konferencja jest bezpłatna. Nie zapewniamy noclegu ani obiadu. Wybrane referaty planujemy wydać w tomie pokonferencyjnym.






Aktualizacja:  2011-12-22 00:00:00