Zagarnięte – ukryte – poszukiwane – odzyskane


MINIONA -

Warszawa

 

Kradzieże w bibliotekach, muzeach i archiwach towarzyszą tym instytucją od zarania. Pierwsza rzymska biblioteka, przywieziona do Wiecznego Miasta w 168 r. p.n.e. przez konsula Emiliusza Paulusa, była łupem wojennym. W wiekach średnich Krzyżowcy złupili Bizancjum, na początku XVI stulecia Hiszpanie pobijając Peru wywozili całe galeony zabytków kultury Inków, w XVII wieku Szwedzi zrabowali w Polsce wszystko co miało jakąkolwiek wartość, w „wieku światła” armia Napoleona wywiozła skarby z Egiptu i Półwyspu Apenińskiego, zaś w XIX i XX stuleciu żaden kraj na świecie nie poniósł takich strat dóbr kultury jak Polska.

W historię polskich księgozbiorów, kolekcji muzealnych i zasobów archiwalnych wpisane są losy wojenne Rzeczpospolitej od połowy XVII wieku, aż po 1945 rok. Problem odzyskania utraconych, w różnych okresach historycznych, dóbr kultury, mimo upływu lat nadal jest aktualny. Choć minęło 350 lat od podpisania traktatu pokojowego w Oliwie, który posiadał klauzulę o zwrocie dóbr kultury, do dziś pałac w Sztokholmie zdobią dwa brązowe lwy pochodzące z Zamku Królewskiego, a w szwedzkich bibliotekach i muzeach jest wiele autografów, rękopisów czy druków o proweniencji polskiej. [...]  

 

Mając na uwadze zasygnalizowane burzliwe dzieje całych kolekcji bibliotecznych, archiwalnych, muzealnych, a także losy pojedynczych egzemplarzy Zakład Wiedzy o Książce IINiSB bardzo serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. Zagarnięte – ukryte – poszukiwane – odzyskane. W sesji zaplanowane zostały następujące panele tematyczne:

  1. Zbiory przywrócone

  2. Wywabiona pieczęć – rwetes w antykwarni

  3. Niech kustosz czuwa...

  4. Podstawy prawne restytucji i rewindykacji dóbr kultury (np. spotkanie z przedstawicielem Krajowego Zespołu do walki z przestępczością przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Komendy Głównej Policji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

  5. Kradzieże książek i dzieł sztuki w kulturze masowej

 

Konferencja odbędzie się w dniu 19–20 września 2012 r. w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Nowy Świat 69.

Prosimy o:

  1. wstępną deklarację uczestnictwa wraz z tematem wystąpienia do 10 lutego 2012 r.;

  2. podanie tytułów referatów wraz z abstraktami (15/20 zdań) do 15 kwietnia 2012 r.;

  3. dokonanie opłaty konferencyjnej w wysokości 250 PLN do 20 czerwca 2012 r. na konto:

67116022020000000060849541

z dopiskiem

Zagarnięte – ukryte – poszukiwane – odzyskane

 

Przewidujemy druk materiałów konferencyjnych.

 

Szczegółowe informacje dotyczące programu i organizacji zostaną podane w późniejszym terminie po ustaleniu listy referentów.

 

Prelegenci zwolnieni są z opłaty konferencyjnej.

 

Zgłoszenia prosimy nadsyłać pod adresem:

Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW

ul. Nowy Świat 69

00–927 Warszawa

z dopiskiem Zagarnięte – ukryte – poszukiwane – odzyskane

lub

e-mail: d.pietrzkiewicz@uw.edu.pl

 






Aktualizacja:  2012-03-25 00:00:00