Czystość i brud. Higiena w starożytności.


MINIONA -

Bydgoszcz

Choć rozpowszechniony dziś termin „higiena” wszedł do użytku dopiero na początku XIX w., to instynktowne pragnienie zachowania zdrowia żywione przez człowieka, a stanowiące istotę higieny, jest tak stare jak ludzki gatunek. Dowodzą tego rozmaite zabytki kultury materialnej, źródła pisane oraz ikonografia. Znaczna rola higieny w życiu starożytnych powodowała, iż: ablucje, posty, wypoczynek, zabiegi przy ciałach zmarłych, przybierały często sakralny, zrytualizowany charakter. Kwestią higieny zajmowali się zarówno kapłani, medycy, jak i prawodawcy, albowiem szeroko rozumiana troska o zachowanie lub przywrócenie czystości, a zarazem obawa przed zagrożeniami jakie niósł ze sobą rozmaicie pojmowany brud, cechowała życie jednostek i całych społeczności. 
Każda epoka wypracowywała własny sposób pojmowania czystości i brudu, a w związku z tym także i oryginalną koncepcję higieny. Celem niniejszej konferencji, jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie w jaki sposób do problemu higieny podchodzili mieszkańcy świata starożytnego? 
Do udziału w tym, interdyscyplinarnym przedsięwzięciu zapraszamy: historyków różnych specjalności - medycyny, starożytności, kultury i sztuki oraz archeologów i filologów klasycznych. 
Zamiarem organizatorów jest zapoczątkowanie tym samym cyklu konferencji naukowych dotyczących kwestii higieny na przestrzeni dziejów.






Aktualizacja:  2012-12-15 00:00:00