Międzynarodowa konferencja „Identities and Modernizations”


MINIONA -

Poznań

Celem kon­fer­encji jest doko­nanie anal­izy zależności między tożsamoś­ci­ami kolek­ty­wnymi społeczeństw a proce­sami mod­ern­iza­cyjnymi w nich zachodzą­cymi. W szczegól­ności chodzi o:

  • określe­nie, jakie specy­ficzne cechy i charak­terystyki tożsamości religi­jnej, kul­tur­owej, poli­ty­cznej sprzy­jają pro­ce­som mod­ern­iza­cji tech­no­log­icznej i gospo­dar­czej, a jakie utrud­ni­ają je;
  • w jakim stop­niu specy­ficzne dla różnych społeczeństw rodzaje tożsamości kolek­ty­wnej wpły­wają na osobliwe drogi mod­ern­iza­cyjne tych społeczeństw oraz na specy­ficzne cechy, jakie posi­ada w poszczegól­nych kra­jach lub kul­tur­ach sys­tem gospo­dar­czy i sys­tem imple­men­tacji tech­nologii;
  • w tym kon­tekś­cie zanal­i­zowany zostanie prob­lem roli poli­tyki w proce­sach mod­ern­iza­cyjnych oraz wpływ pro­cesów mod­ern­iza­cyjnych na zmi­any poli­tyki oraz kul­tury poli­ty­cznej, kul­tury masowej i wysok­iej. Chodzi o odpowiedź na pytanie, czy naprawdę mod­ern­iza­cja wymusza określone zmi­any poli­ty­czne i kul­tur­owe, a jeśli tak to, jakie?

Kon­fer­encja ma charak­ter porów­naw­czy. Przed­staw­ione zostaną kierunki i rodzaje mod­ern­iza­cji w XXXXI wieku w cywiliza­cji chińskiej, hin­duskiej, islam­skiej, zachod­nioeu­rope­jskiej i wschod­nioeu­rope­jskiej. Kon­fer­encja umożliwi przeprowadze­nie dyskusji porównu­jącej różne mod­ele mod­ern­iza­cji oraz czyn­niki i warunki odpowiedzialne za jej specy­ficzny charak­ter w poszczegól­nych społeczeńst­wach i cywiliza­c­jach (kul­tur­ach). Wyjaśnienia będą miały nie tylko czysto teo­re­ty­czny charak­ter. Będą mogły być wyko­rzys­tane w celach prak­ty­cznych dla przewidy­wa­nia nad­chodzą­cych trendów roz­woju społeczeństw oraz dla ewen­tu­al­nego kierowa­nia proce­sami mod­ern­iza­cyjnymi. Taka, porów­naw­cza anal­iza poz­woli bowiem zarysować praw­dopodobne kierunki wza­jem­nych wpły­wów różnych mod­eli mod­ern­iza­cyjnych oraz rodza­jów tych wpły­wów w najbliższej przyszłości: w postaci współpracy, lub wza­jem­nego przenika­nia się, lub roz­woju alter­naty­wnego względ­nie nieza­leżnego, czy też ewen­tu­al­nego zderzenia wywołu­jącego kon­flikty, zwal­czanie wza­jemne i zma­gania z uży­ciem siły między pod­mio­tami zbiorowymi real­izu­ją­cymi odmi­enne mod­ele roz­woju. Epoka glob­al­iza­cji z jed­nej strony unifikuje społeczeństwa, z drugiej zaś ujaw­nia różnice między nimi i walkę o zachowanie tożsamości włas­nej w sytu­acji przyspies­zonych trans­for­ma­cji gospo­dar­czych, tech­no­log­icznych i społecznych.

Oprócz wygłos­zonych refer­atów i dyskusji nad nimi przewidy­wana jest pod­czas kon­fer­encji debata nad kierunk­ami roz­woju społeczeństwa glob­al­nego. W kon­fer­encji wezmą udział spec­jal­iści przed­miotu, wybitni pro­fe­sorowie zna­jący prob­lematykę swoich kul­tur i cywiliza­cji. Posi­adają dorobek w postaci książek i artykułów. Wielu z nich pełni odpowiedzialne funkcje na uni­w­er­syte­tach oraz w życiu międzynarodowym.






Źródło:  http://filozof.amu.edu.pl/dzialalnosc/miedzynarodowa-konferencja-identities-and-modernizations/

Aktualizacja:  2011-11-11 00:00:00