W Poszukiwaniu Miasta Idealnego - Miejsce Pracy w Przestrzeni Wielofunkcyjnej


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XV Konferencji Młodych Badaczy: W Poszukiwaniu Miasta Idealnego - Miejsce Pracy w Przestrzeni Wielofunkcyjnej organizowanej przez Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej "Spatium", która odbędzie się w dniach 9-10 listopada 2012 r.

Konferencje Młodych Badaczy, w swojej tradycji, skupiają młodych przedstawicieli środowiska akademickiego, czyli młodych doktorów, doktorantów oraz studentów skupionych w kołach naukowych. Celem tegorocznej konferencji jest podjęcie tematu miejsca pracy we współczesnym mieście. Chcielibyśmy, aby temat został przedyskutowany w szerokim, interdyscyplinarnym ujęciu. Stąd adresujemy nasze zaproszenie do urbanistów, geografów, architektów, ekologów, ekonomistów, inżynierów komunikacji, socjologów, psychologów i wielu innych osób zainteresowanych naukowo rozwojem miast, a w szczególności miejscem pracy / miejscami pracy / przestrzenią pracy – w całej wieloznaczności tych pojęć.

 

Konferencje Młodych Badaczy, w swojej tradycji, skupiają młodych przedstawicieli środowiska akademickiego, czyli młodych doktorów, doktorantów oraz studentów skupionych w kołach naukowych. Celem tegorocznej konferencji jest podjęcie tematu miejsca pracy we współczesnym mieście. Chcielibyśmy, aby temat został przedyskutowany w szerokim, interdyscyplinarnym ujęciu. Stąd adresujemy nasze zaproszenie do urbanistów, geografów, architektów, ekologów, ekonomistów, inżynierów komunikacji, socjologów, psychologów i wielu innych osób zainteresowanych naukowo rozwojem miast, a w szczególności miejscem pracy / miejscami pracy / przestrzenią pracy – w całej wieloznaczności tych pojęć. Licząc na integrację różnych środowisk naukowych i owocną wymianę poglądów, proponujemy kilka interdyscyplinarnych sesji tematycznych zakończonych dyskusjami panelowymi.

Sesja I – Wizjonerstwo i Pragmatyzm
Twórcy wizji miast idealnych, zwłaszcza w przeszłości, bardzo często budowali swoje pomysły na uregulowaniu relacji pomiędzy miejscami zamieszkania i miejscami pracy. Jakie są współczesne wizje idealnych miast i na jakich wartościach są opierane? W tej sesji chcemy dyskutować o ideach i ich praktycznej realizacji, o współczesnym poszukiwaniu ideału miasta w kontekście integracji miejsc pracy w przestrzeni wielofunkcyjnej. W polu naszego zinteresowania znajdą się idee Nowego Urbanizmu, czy pomysły na reindustrializację miast.

Sesja II – Trudne Sąsiedztwo - Konieczna Symbioza
Od czasów rewolucji przemysłowej kwestie lokalizacji funkcji produkcyjnych w miastach były przedmiotem konfliktów przestrzennych i społecznych. Przeobrażenia miast współczesnych likwidują stare, ale przynoszą nowe problemy. Szczególnym przedmiotem zainteresowania w tej sesji będą konflikty przestrzenne na tle uciążliwości funkcji wytwórczych i usługowych, a także migracje dzienne powodujące problemy komunikacyjne i ekologiczne.

Sesja III – Przestrzeń Zapomniana - Przestrzeń Odkrywana
Miejsce pracy w mieście to temat sporadycznie poruszany w ostatnich czasach w naszym kraju. Wolny rynek samodzielnie zaczął regulować procesy rozwoju gospodarczego, odsuwając w zapomnienie kwestie projektowania przestrzeni dla funkcji wytwórczych oraz dbałości o estetykę i funkcjonalność środowiska pracy. Pojawiają się jednak nowe zgrupowania miejsc pracy (np. parki technologiczne, centralne dzielnice biznesu), a wraz z nimi nowe społeczności i nowe zachowania przestrzenne, przywracając problematykę przestrzeni pracy w obszar naszego zainteresowania. Także popularny temat rewitalizacji coraz częściej obejmuje problemy tworzenia nowych miejsc pracy, a także poprawy warunków dla tych, istniejących. Głos zabierają tu ekonomiści i socjologowie, ale także artyści szukający nowych pól artystycznej ekspresji.

Sesja IV – Miasto - Przedsiębiorstwo
Na miasto można także spojrzeć jak na przesiębiorstwo, na terenie którego pewna wspólnota próbuje pracować na rzecz rozwoju swojego miejsca zamieszkania. W tej sesji chcemy rozmawiać o zarządzaniu miastem, o działaniach na rzecz rozwoju gospodarczego, o pomysłach na tworzenie miejsc pracy i likwidację bezrobocia. W tematyce, w której miasto jawi się jako przedmiot pracy, zmieszczą się także referaty traktujące o metodach zarządzania, polityce przestrzennej, partycypacji w planowaniu strategicznym i przestrzennym, problemach społecznych związanych z bezrobociem i wykluczeniem ekonomicznym. Oprócz diagnozowania trudnych sytuacji, chcielibyśmy także porozmawiać o pozytywnych rozwiązaniach i pomysłach, stwarzających optymistyczne perspektywy.






Źródło:  http://urbanistyka.wgsr.uw.edu.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=61&cntnt01returnid=56

Aktualizacja:  2012-06-25