Superinteligenty budynek – uroczyste otwarcie Centrum Technologii Energetycznych


MINIONA -

Świdnica

To najinteligentniejszy budynek w Świdnicy i prawdopodobnie jeden z najinteligentniejszych na Dolnym Śląsku. Służy celom badawczo-rozwojowym nowych technologii do zmniejszania zużycia energii oraz wytwarzania ciepła, prądu. Wszelkie dane wysyłane przez testowane urządzenia gromadzone są tu w centralnym komputerze, dokąd docierają za pośrednictwem 22 kilometrów kabli. To naprawdę wyjątkowo skrótowy opis Centrum Technologii Energetycznych(CTE).

Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, powietrzne i głębinowe pompy ciepła z pionierską metodą regeneracji dolnego źródła, specjalnie wykonany elektroniczny system zarządzania budynkiem, agregat wody lodowej, nowoczesna klimatyzacja oparta na freecoolingu, wykorzystanie biomasy w ogrzewaniu, specjalnie zamówione okna o najniższym w Polsce współczynniku przenikania (0,55), inteligentne systemy pozyskiwania, akumulowania, przekazywania i odzyskiwania ciepła – to wszystko znajdziemy w Centrum Technologii Energetycznych.

Niektóre z tych rozwiązań, z których każde związane jest z energetyką odnawialną, to nowość na skalę światową. Tak jak patentowana właśnie metoda całorocznego magazynowania ciepła i energii elektrycznej uzyskanych ze słońca za pomocą nietypowego, parabolicznego kolektora słonecznego, nadążnego, a więc przesuwającego się w ślad za promieniami słonecznymi, by uzyskać z nich jak najwięcej ciepła. Pod kolektorem znajduje się innowacyjny akumulator wykonany ze złoża mineralnego, którego jeszcze nikt na świecie nie używa.

 

Budynek Centrum jest nafaszerowany elektroniką właśnie po to, by dane wpływające z testowanych urządzeń przetwarzać i wyciągać z nich wnioski. Wnioski będą służyć dalszym badaniom lub projektom rozwojowym, w tym wspomnianej na początku instalacji akumulatora ciepła i prądu skojarzonej z kolektorem, ale także weryfikacji tego, co już na rynku funkcjonuje.

Centrum Technologii Energetycznych powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w ścisłej współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Dolnośląskim Klastrem Energii Odnawialnej. Centrum Technologii Energetycznych to inwestycja o wartości przekraczającej 12 mln zł. Większość pieniędzy na jej realizację pochodzi z działania 5.1 „Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym” Programu Innowacyjna Gospodarka.

Zapraszamy Państwa na uroczyste otwarcie Centrum, będzie to  wyjątkowa  okazja, by pod opieką eksperta poznać budynek od strony technologii oraz potencjału w zakresie korzyści funkcji badawczo-rozwojowej obiektu.

 

W trakcie uroczystego otwarcia Centrum Technologii Energetycznych planowany jest szereg atrakcji:

- happening „Cztery Żywioły”, obrazujący wykorzystanie sił natury do wytwarzania energii,

- mini recital wielokrotnej laureatki ogólnopolskich programów „Szansa na sukces” i „Mam talent”,

- uroczyste przecięcie wstęgi w towarzystwie zaproszonych gości i Miss Dolnego Śląska,

- piknik oraz grill na świeżym powietrzu prowadzony przez Jacka Sikorę – znanego „Słodkiego Drania” z telewizyjnych programów kulinarnych,

- demonstracje poszczególnych technologii związanych z energią odnawialną, podczas których zaproszeni goście wypróbują ich działanie w praktyce (ekspozycje dostawców technologii z całego świata),

- study tour po obiekcie Centrum Technologii Energetycznych, połączone z prezentacją funkcjonowania poszczególnych instalacji i eksperymentalnych systemów energetycznych w budynku oraz danych testowych dostarczanych przez inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS).

Więcej informacji na temat uroczystego otwarcia dostępne pod adresem:www.fea.pl/cte lub pod numerem telefonu + 48 74 8549031.

 






Źródło:  http://www.eko-gmina.pl/cte

Aktualizacja:  2012-03-22 00:00:00