2 Zlot Młodych Kulturoznawców


MINIONA -

Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Niniejszym pragniemy zaprosić wszystkich kulturoznawców oraz przedstawicieli innych dyscyplin badających kulturę na drugą edycję ZLOTu Młodych Kulturoznawców organizowaną we Wrocławiu w dniach 16-17 maja 2014 roku.

Problematyka metodologiczna stała w centrum zainteresowań kulturoznawstwa od początku jego istnienia. Dziś, gdy liczba instytutów i katedr kulturoznawstwa w Polsce ciągle rośnie, należy wątpić, czy opracowanie wspólnej teorii lub metody badawczej jest w ogóle możliwe. Być może jednak sytuację tę należy postrzegać jako zaletę, a nawet szansę dla dyscypliny, której celem jest badanie tak bogatej i różnorodnej sfery ludzkiego uniwersum, jaką jest kultura. Mając na uwadze rodowód kulturoznawstwa, jak również jego obecną sytuację, chcielibyśmy zadać pytanie o metodę w badaniu kultury. Czynimy to w przeświadczeniu, że metoda właśnie, obok teorii, jest tym, co stanowi, w większym lub mniejszym stopniu, przedmiot zainteresowania wszystkich kulturoznawców. „Metodyczne” badanie kultury nie jest wszakże domeną jedynie tych ostatnich, w związku z czym pragniemy zaprosić także tych, którzy zapytani o swoją naukową tożsamość odpowiadają inaczej: antropologów, etnologów, historyków kultury, sztuki, muzyki lub literatury; filmoznawców czy medioznawców.

Czy i dlaczego metoda w jest potrzebna? Czy nie jest spuścizną przyrodoznawczego scjentyzmu? Być może myślenie metodyczne należy odrzucić? Jeśli tak – na rzecz czego: ontologii?, etyki?, intuicji? Interesuje nas również historyczny i praktyczny wymiar metodologii, metod i metodyk kulturoznawczych. Jak dzisiejsze pojmowanie tych kategorii ma się do przeszłości? Jaka jest (była) w badaniach kulturoznawczych rola postmodernizmu (oraz wcześniej: strukturalizmu, hermeneutyki, fenomenologii, formalizmu, neokantyzmu, heglizmu itd.) czy też różnych „zwrotów” (począwszy od językowego, a na „biologicznym” kończąc)? W jaki sposób praktyki badawcze wpływają na wyniki badań? Co stanowi kryterium oceny danej metody? Przydatność czy teoretyczna spójność? A może wartość otrzymywanych dzięki niej wyników? Czy, kiedy i w jakim stopniu etyka powinna ograniczać metodę?

ZLOT w założeniu ma być wydarzeniem tyleż naukowym, co integrującym środowisko polskich młodych kulturoznawców, dlatego pragniemy, by stał się ideą ogólnopolską, w taki jednak sposób, aby zachowanie ciągłości nie prowadziło do popadnięcia w rutynę. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych do dyskusji nad organizacją kolejnych edycji w Waszych ośrodkach akademickich. Dyskusja ta odbędzie się na koniec pierwszego dnia obrad.

.

 

Zgłoszenia zawierające abstrakty proponowanych wystąpień (500 - 1000 znaków) będą przyjmowane poprzez formularz dostępny na stronie internetowej konferencji do 13 kwietnia 2014. Opłata konferencyjna wynosi 30 zł. Koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Kontakt do organizatorów: zlotmlodychkulturoznawcow@gmail.com

Strona internetowa konferencji: https://zlotmlodychkulturoznawcow.wordpress.com/

 

Opieka naukowa nad konferencją:

prof. Renata Tańczuk

Organizatorzy:

• Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego

• Studenckie Koło Naukowe Kulturoznawców

• Koło Naukowe Doktorantów przy Studiach Nauk o Kulturze

 

Patron medialny: czasopismo naukowe Tematy z Szewskiej






Źródło:  http://zlotmlodychkulturoznawcow.wordpress.com

Aktualizacja:  2014-03-10